alexa Type A-7 1935 | Avigation Watch | Longines | Heritage Koleksiyonu | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Longines Avigation Watch Type A-7 1935

Logo-Longines.jpg

Longines, birbiri ardına çıkarttığı modellerle Heritage Koleksiyonu’nu geliştirmeye devam ediyor. Koleksiyona en son katılan model olan Longines Avigation Watch Type A-7 1935 mercek altında...

Re-Issuse konseptinin her geçen gün popülerliliğini arttırdığını, hatta bazı markalar için pazarlama konusunda oldukça başarılı sonuçlar sağladığını önceki yazılarımda bahsetmiştim. Özellikle giriş ve orta seviye markalar tarafından rağbet gören bu ilginç konseptin en önemli temsilcilerinden biri de şüphesiz Longines. Heritage Diver modeli ile ivme kazanan Heritage Koleksiyonu, birbiri ardına eklenen modeller sayesinde, klasik ve zarif tasarımların egemen olduğu Longines ürün grubunda en önemli serilerden biri durumuna gelmeyi başarmış görünüyor.

Koleksiyona en son dahil olan Longines Avigation Watch Type A-7 1935 modelinin ise ilginç bir özelliği var... Markanın askeri kullanıma yönelik olarak ürettiği Type A-7 modeli, 2012 senesinde orijinal versiyona mümkün olduğunca sadık kalınarak yeniden tasarlanmıştı. Aslında ortaya oldukça başarılı bir Re-Issue saat çıkmış olmasına rağmen orijinal versiyonun 51mm çapındaki kasasını sadece 2mm daha küçültmeyi tercih eden Longines, Horobox’ta da detaylı incelemesini paylaştığımı güzel ancak pratikte kullanımı pek de kolay olmayan bir modele hayat vermişti. İşte bugünkü haberimize konu versiyon, aynı modelin günümüz şartlarında optimal ebatlardan kabul edilen 41mm çapa sahip olan hali olarak karşımıza çıkıyor.

Longines-Avigation-Watch-Type-A-7-1935-1.jpg

Type A-7 konsepti, markanın 1930lu yıllarda tasarladığı bir modeli temel alıyor. Direkt pilotlar için tasarlanan bu özel modelin en çok ilgi çeken detaylarından biri de şüphesiz 40C yatık şekilde hazırlanmış kadranı...

41mm çapındaki modern versiyon, paslanmaz çelik bir kasada sunuluyor. Tamamı parlak yüzeylerden oluşan kasanın ön yüzünde yansıma önleyici kaplamaya sahip safir kristal cam yer alırken, arka kısmında ise üzerinde klasik bir savaş uçağı işlemesi bulunan masif paslanmaz çelik arka kapak bulunuyor. Su geçirmezlik değeri 30M olarak belirlenmiş kasanın ayar tepesi ise 40C yatık kadran tasarımına uygun şekilde saat 2 noktasında göze çarpıyor. Mono-pusher tarzı kronograf özelliği gereği merkez kısmına gömülü bir adet buton yer alan ayar tepesi, klasik kubbe formundaki yapısıyla dikkat çekiyor.

Longines-Avigation-Watch-Type-A-7-1935-2.jpg

Daha önce de bahsettiğim gibi saatin en ilginç detayı yan şekilde yerleştirilmiş kadranı olarak karşımıza çıkıyor. Pilotların, ellerini uçağın lövyesinden kaldırmadan saati okuyabilmeleri için 40C yatık şekilde yerleştirilen kadranın yüzeyi, beyaz lake malzemeden hazırlanmış. Orijinal versiyonun porselen kadranına göndermeler yapan beyaz yüzey üzerinde ise kalın Arabik indeksler ve mavileştirilmiş çelik kollar tercih edilmiş. Bi-Compax tarzında hazırlanan kronograf fonksiyonu alt alta duran iki alt kadran formunda tasarlanmış. 12 ve 6 indekslerini neredeyse tamamen yok eden kronograf alt kadranlarından üst kısımda yer alanında 30dk sayacına yer verilirken, saat 6 noktasında bulunan alt kadrana ise küçük saniye fonksiyonu atanmış. Saatin kollarında ve indekslerinde ise vintage konsepte uygun şekilde koyu sarı tonlarında Super Luminova fosfor malzemesi kullanılmış. Özellikle vintage modeller söz konusu olduğunda, ısrarla kullanılmasına bir türlü anlam veremediğim tarih penceresi de, kadranın saat 6 noktasında yerini almış.

Longines-Avigation-Watch-Type-A-7-1935-slider.jpg

Longines Avigation Watch Type A-7 1935 modelinde, markanın Caliber L788.2 referanslı mekanizması bulunuyor. Swatch Group bünyesinde faaliyetlerine devam eden ETA’nın A08.L111 referanslı mekanizması temel alınarak hazırlanan otomatik kalibre tam kurulumda sunduğu 54 saatlik güç rezerviyle dikkat çekiyor. Kolon çarklı ve tek buton tarzı kronograf modülüne de ev sahipliği yapan 27 taşlı mekanizma 28800vph hızında çalışıyor.

Yeni model, kontrast dikişli kahverengi timsah derisi kayış ve Longines imzalı paslanmaz çelik katlanır klips ile sunuluyor.

Benzer İncelemeler