alexa GreyTech | TwinFly | Timewalker | Montblanc | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Montblanc Timewalker TwinFly GreyTech

00_mont_blanc_logo_2508.gif

Hafızalarda efsanevi Meisterstück serisi kalemleriyle yer eden Montblanc’ın lüks saat ürün grubundaki yükselişi hızla devam ediyor. Bu duruma en başarılı örneklerden biri olan Nicolas Rieussec Chronograph modeline daha önce sayfalarımızda yer vermiştik.

Timewalker TwinFly GreyTech de tıpkı Nicolas Rieussec modelinde olduğu gibi markanın in-house mekanizması Calibre MB LL100 ile hayat buluyor. Geleneksel saatçilik ve modern teknolojinin başarılı buluşması olarak nitelendirebileceğimiz mekanizma etkileyici bir değer olan 72 saatlik güç rezervini sahip olduğu çift tulumbalı tasarıma borçlu. Bunun dışında dikey kavramalı ve kolon çarklı bir kronograf düzeneğini de bünyesinde barındıran mekanizmayı, Montblanc’ın lüks saat ürün grubu konusunda kısa zamanda ne kadar önemli bir mesafe kat ettiğine örnek olarak göstermek mümkün.

Mont_Blanc_TimeWalker_TwinFly_Chronograph-10-.jpg

Nicolas Rieussec Chronograph modeli için özellikle belirttiğim bir tespiti yine Timewalker TwinFly GreyTech için de söylemek istiyorum; Fiyat vs Performans olarak son derece başarılı bir saat.

Bu başarının arkasında elbette çok daha yüksek fiyata sahip ürünlerin içinde yer alan mekanizmalarda görmeye alıştığımız özelliklere sahip Calibre MB L100 var. Fiyat vs Performans konusunun üzerinde çok fazla durduğumu düşünebilirsiniz ancak son dönem Mont Blanc ürünlerinin benim nazarımdaki en önemli özelliği bu parametre. Daha pratik bir şekilde anlatmak istersek şöyle demek mümkün; Fiyat olarak 7000EUR bandında yer alan saatlerin neredeyse tamamında ETA/Valjoux 7750 ve/veya ETA 2894 serisi mekanizmalara rastlıyoruz. Montblanc Timewalker TwinFly ise size aynı fiyat bandında tamamen in-house üretim, çift tulumbalı, 72 saat güç rezervli, Twin FlyBack özellikli ve dikey kavramalı kolon çarklı bir mekanizma sunuyor..!

Mont_Blanc_TimeWalker_TwinFly_Chronograph-4-.jpg

Standart bir MB L100 belki bir güzellik yarışmasına aday gösterilebilecek bir görüntüye sahip değil ancak Timewalker TwinFly GreyTech modelinde yer alan mekanizma son derece başarılı bir görüntü sunuyor.

Mekanizmada yer alan köprülerin tamamı Côte de Genève deseniyle işlenmiş ve modele adını veren gri tonunda kaplamayla renklendirilmiş. Kısmen iskelet şekilde tasarlanmış rotorun mekanizmanın endüstriyel havasına fevkalade uyduğunu ve Mont Blanc’ın ikonik logosunu öne çıkarmada gayet başarılı olduğunu da ekleyelim.

TwinFly serisinin kasa tasarımı, diğer TimeWalker modellerinden aşina olduğumuz iskelet boynuzlu forma sahip. Normal koşullarda biraz zorlama bir tasarım olduğunu düşünürdüm ancak özellikle incelememize konu GreyTech versiyonu göz önüne aldığımda bu detayın saate farklı bir hava kattığını söyleyebilirim.

Mont_Blanc_TimeWalker_TwinFly_Chronograph-2-.jpg

Gri/yeşil arası tonlarda kaplama sayesinde modele oldukça endüstriyel bir görüntü hâkim olmuş. Titanyumdan üretilmiş kasanın yüzeyi satine tasarlanmış. Bezel ve buton setinde kullanılan kumlama yüzey ise saate dengeli ölçüde ‘’tool watch’’ karakteri eklemiş.

Montblanc’ın ismine de konu olan mükemmel bir logosu var. Bu logonun ne derece başarılı bir tasarım olduğunun bilincinde olan marka, ürettiği her üründe logoyu cömertçe kullanmaktan çekinmiyor. TimeWalker TwinFly modelinde de ayar tepesi ve kayışı boynuzlara bağlayan vida başlarında logoyu görmek mümkün.

Mont_Blanc_TimeWalker_TwinFly_Chronograph-1-.jpg

İskelet şeklinde tasarlanan kadranın üzerinde Arabik numeratör ve çift baton markörlerin kombinasyonundan oluşan indeksler yer alıyor. İskelet tasarım sayesinde büyük bir bölümü görülebilir durumda olan tarih diski de gri zemin üzerine siyah karakterleriyle kadranın bütünlüğünü tamamlıyor. Orta kısımda yer alan dama tahtası desenindeki bölüm de yine kadrana hareket katan bir detay olarak yerini alıyor.

Mont_Blanc_TimeWalker_TwinFly_Chronograph-6-.jpg

Saate ismini veren Twin FlyBack özelliğinden de biraz bahsedelim. Kadranın merkez kısmında saniye ve dakika alt kadranları yer alıyor. Her iki kadranda yer alan kol FlyBack özelliğine sahip şekilde tasarlanmış.

Saat 6 noktasında yer alan alt kadranda sürekli çalışır durumda bulunan saniye kolu yer alıyor. Saat 12 noktasında ise 24 saatlik gösterge zemininde göre yapan ikinci zaman dilimi kolu bulunuyor.

Mont_Blanc_TimeWalker_TwinFly_Chronograph.jpg

43mm çapa sahip kasanın son derece konforlu olduğunu söylemek mümkün. Aslında 43mm iri bir ebat sayılır, dolayısıyla insanın aklına ilk etapta konforu getirmiyor doğal olarak. Ancak hem yukarıdan aşağı doğru daralan tasarımı hem de kısa boynuzları TimeWalker TwinFly’ın koldaki konforunun arttırıyor. Buna paslanmaz çeliğe göre oldukça hafif olan titanyum materyalinden yapılmış olmasını da eklediğimizde gayet rahat takılabilen bir saatle karşı karşıya kalıyoruz.

Mont_Blanc_TimeWalker_TwinFly_Chronograph-8-.jpgMont_Blanc_TimeWalker_TwinFly_Chronograph-9-.jpg

Montblanc TwinFly GreyTech, modelin genel havasına uygun gri renkte timsah derisi bir kayış ile sunuluyor. Kayışın üzerinde ise yine kasa tasarımı ile uyumlu iskelet formunda titanyum bir toka yer alıyor.

Mont_Blanc_TimeWalker_TwinFly_Chronograph-5-.jpgMont_Blanc_TimeWalker_TwinFly_Chronograph-7-.jpg

888 adetlik sınırlı üretime sahip Montblanc TwinFly GreyTech ülkemizde 12.500 EUR liste fiyatıyla satışa sunuluyor. Bunun yanında standart paslanmaz çelik vesiyonu bilezikle 7900 EUR’ya, siyah deri kayış ile 7700 EUR’ya almak mümkün.

Benzer İncelemeler