alexa Montblanc | 1858 | Geosphere | Cappadocia | Horobox Edition
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Montblanc 1858 Collection Geosphere Cappadocia Edition by Horobox

Yakın zamanda tanıttığımız dördüncü Horobox Limited Edition modelimiz Montblanc 1858 Collection Geosphere Cappadocia Edition by Horobox’ın hikayesini ve ortaya çıkmasında emeği geçenleri, projenin arkasındaki kilit isim Serdar OAL’dan dinliyoruz.

montblanc-1858-collection-geosphere-capadoccia-edition-by-horobox-1.jpg

Dışarıdan nasıl görünüyor bilemiyorum ama, bu tarz projeleri markalarla oluşturmak hiç kolay değil. Hele ki iki tarafın da standart ve beklentileri yüksek ise, o zaman iş daha da zorlaşıyor. Sakin ve sabırlı olmak gerekiyor. “Olmaz” cevabını duymaya hazır değilseniz, zaten baştan bu işe başlamamanız gerekiyor.

montblanc-1858-collection-geosphere-capadoccia-edition-by-horobox-2.jpg

Bu projede ise durum biraz farklıydı. Montblanc nerdeyse her talebimize “olur” cevabıyla yaklaştı ki ben bile zaman zaman şaşırdım. Tasarım yetenekleriyle Horobox’ın gelişmesine büyük katkı sağlayan değerli dostum Tolga Taşçı ile oturup, özel bir kadran tasarladık. Montblanc’ın bu kadranı yapıp yapmayacağını sorgularken, bu projenin mimarlarından ve İsviçre saatçiliğin saygı duyulan isimlerinden sevgili Coşkun Hayret ortaya çıktı ve yaptığı özel çalışma ile projenin en zor kısmını kolayca halletmemize imkan sağladı. Kadran sizce de çok başarılı, değil mi? Seçilen o güzel renk tonu ve degrade geçiş. Meteroid (göktaşı) deseni ve bu desenin elle işlenmiş yarımkürelerle nefis uyumu hakkında başka ne söylenebilir bilemiyorum.

montblanc-1858-collection-geosphere-capadoccia-edition-by-horobox-3.jpg

Kadran tasarımı istediğimizden de iyi olmuştu ancak bir sonraki mücadelemiz kasa ve arka kapaktı. Kasa için seçimimiz tartışmasız titanyumdu. Arka kapak işlemesi için ise farklı fikirler vardı. İstanbul, Piri Reis, Göbekli Tepe vs. Bu noktada seçeneklerin hiçbiri, Kapadogya kadar içimize sinmedi. Saatin bizi en çok uğraştıran detayı arka kapaktı diyebilirim. 10’dan fazla deneme yaptık ancak istediğimiz sonucu bir türlü alamadık. Sonunda tam içime sinmese de en iyisi bu diyerek son çalışmayı teyit ettim. Fakat sevgili Coşkun’a bu da yetmemiş olacak ki, saatlerimiz tahmin edilenin çok ötesinde kalite ve işçilikle bezenmiş bir arka kapakla karşımıza çıktı. Her ne kadar Cappadocia Edition desek de, projenin fikir babası olan Horobox’ın ismini de bu özel arka kapağa işlemeden olmazdı.

montblanc-1858-collection-geosphere-capadoccia-edition-by-horobox-7.jpg

Gelelim model üzerindeki bir diğer kişiselleştirmeye. Yine bizlere özel üretilen “Sfumato” efektli nubuk kayış, katlanır klips üzerinde inanılmaz konforlu bir kullanım sunuyor.

montblanc-1858-collection-geosphere-capadoccia-edition-by-horobox-5.jpg montblanc-1858-collection-geosphere-capadoccia-edition-by-horobox-9.jpg

Dünya saati (world time) komplikasyonu dediğimizde genelde aklımıza kadrana bir şekilde entegre edilmiş dünya illüstrasyonu gelir. Geosphere konseptinde ise eş zamanlı dönen ve tüm zaman dilimlerini farklı takip edebileceğimiz iki adet yarımküre var. Bu komplikasyona hayat veren modül, Montblanc’ın Villeret’deki Minerva atölyesinde yapılıyor. Minerva’dan bahsetmeye gerek duymuyorum. Tam bir efsane.

montblanc-1858-collection-geosphere-capadoccia-edition-by-horobox-10.jpg

Kuzey yarımküreye dikkatli bakanlar, Türkiye’ye kırmızı el boyama ile dikkat çektiğimizi görecektir. Bizim için vazgeçilmez olan bu detayı hayata geçirdiklerinden ötürü Montblanc’daki dostlarımıza da çok teşekkür ediyoruz. Hazır Türkiye’mizi kırmızı ile işaretlemişken, gri degrade kadranımıza hareket katması amacıyla, 9 hizasındaki GMT kolunu da aynı renk yapmayı düşündük. Nasıl olmuş sizce?

montblanc-1858-collection-geosphere-capadoccia-edition-by-horobox-6.jpg

Projenin birçok kahramanı var. Bunların başında bizi projeye ikna eden Sibel Durmuş geliyor. İçimizde en hevesli olan kendisiydi. Mustafa Bal ile birlikte beni, tüm zorluklarla karşı motive edip projenin sorunsuz ilerlemesine büyük katkı verdi. Her ikisine de sonsuz teşekkür ediyorum.

Saatlerin üretim aşamasında Türkiye’de çok önemli isimleri misafir ettik. Sayın Nicolas Baretzki ile röportajımızda bu projeyi neden bizlerle yaptığını sorduğumda “en iyiyi tercih ettik” cümlesi de bizim için büyük bir gurur kaynağı oldu. Başta kendisi olmak üzere Franck Juhel, Laurent Lecamp, Johann Dahan ve emeği geçen tüm Montblanc ailesine de bize bu gururu yaşama imkanı sağladıkları için teşekkür ediyor, saygılarımızı sunuyoruz.

Eşsiz kadranımıza aydınlıkta olduğu gibi karanlıkta bakmak da aynı şekilde keyif veriyor bize. Bu keyfi her aldığımda, projede emeği geçen dostlarımız aklıma geliyor.

montblanc-1858-collection-geosphere-capadoccia-edition-by-horobox-11.jpg

Çapı 42mm olan saatimizin 100 metre su geçirmezliği ve 42 saat güç rezervli otomatik mekanizması, günlük kullanım için fazlasıyla yeterli. Çift taraflı yansıma önleyici kaplamalı safir kristal cam, müthiş bir görünürlük sunuyor. Pusula görevi gören seramik bezel de kadranla uyum içinde.

Horobox’ın başarısı elbette tartışılabilir ama bazı detaylar var ki herkesin kabul etmesi gerekir. Dünyanın her noktasından yüzbinlerce ziyaret alan, fuar ve benzeri tüm önemli organizasyonlara davet edilen, Yirmiden fazla çalışana istihdam sağlayan bir medya haline gelmiş durumdayız. Yedinci doğum günümüze yaklaştığımız bu günlerde, Montblanc gibi üst düzey bir marka ile gören herkesi kendine hayran bırakan bir saat projesi yapabilmenin gururunu taşıyoruz. 

Yeni projelerde buluşmak dileğiyle.

Serdar OAL

Benzer İncelemeler