alexa Railmaster | Omega | Master Chronometer | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Omega Railmaster Master Chronometer İnceleme

omega-logo.png

İsviçre saat sektörünün önde gelen markalarından Omega, Baselworld 2017 yenilikleri kapsamında saatseverlerle buluşan yeni Railmaster Koleksiyonu’ndan iki farklı versiyon ile inceleme köşemize konuk oldu.

Baselworld 2017 fuarı, Swatch Group altında faaliyetlerine devam eden köklü marka için oldukça hareketli geçmişti. Özellikle “Trilogy” serisi ile büyük ilgi toplayan Omega, fuarın en başarılı markaları arasında gösterilmeyi de başarmıştı. Sektörel yayınların gündemini uzun süre meşgul eden ve Re-Issue, Heritage gibi konseptlerin zirve yaptığı dönemde saat meraklılarından tam not alan Trilogy serisi, Baselworld 2017 bünyesinde tanıtılan en popüler ürün gruplarından biri olmuştu.

Ünlü markanın fuar kapsamında tanıttığı tek yenilik Trilogy serisi değildi elbette. Basın bültenlerinde pek göremesek de, Omega’nın köklü ürün gruplarından Railmaster da yenilenen yüzüyle yerini almıştı. Bugün bu şık koleksiyondan sizler için seçtiğimiz iki farklı model ile beraberiz.

omega-seamaster-railmaster-master-chronometer-220-12-40-20-06-001-9-.jpg

Modellerin incelemesine geçmeden önce, Demiryolu Saati mevzusundan biraz bahsetmekte fayda olduğunu düşünüyorum. Özellikle vintage saat meraklılarının yakından tanıdığı bu saat tipinin ortaya çıkışı, 19. yüzyılın sonlarına kadar gidiyor. 1891 senesinde ABD’nin Ohio eyaletinde, iki trenin feci bir şekilde çarpışmasıyla sonuçlanan trajik bir kaza yaşanır. Pek çok kişinin ölümüne yol açan bu kazanın ardından yürütülen soruşturmada şüpheler, trenlerden birinde görev yapan vatmanın saatinin yaklaşık 4 dakika geri kalması nedeniyle yaşandığında yoğunlaşır. Bedeli çok ağır ödenen bu 4 dakikanın ardından, demiryolu personelinin kullanması için yeni bir saat yönetmeliği hazırlanır. Bu yönetmeliğe göre, personelin kullanacağı saatlerin haftalık sapmasının 30 saniyeyi geçmemesine karar verilir. Beş ayrı pozisyonda regüle edilen saatlerin -1 ila 35C arasında aynı çalışma performansını sağlaması da istenen diğer şartlardan biri olur. Büyük rakam indeksler ve kalın kollar ile tasarlanan kadran için ise, okunabilirliği olumlu yönde etkileyen kontrast renkler şart koşulur.

ohio-trian-crash.jpg

Demiryolu Saatleri konusunda Omega’nın ayrı bir yeri var zira demiryolu saatleri, profesyonel kullanım özelinde ilk akla gelen olimpik kronometrelerden ve hatta ünlü Speedmaster modelinden daha eski bir tarihe sahip marka için... Kanada, Güney Amerika, Avrupa, Rusya, Çin ve Avustralya’nın da arasında bulunduğu oldukça geniş bir coğrafyada aktif olarak görev alan bu saatler, 1957 senesinde ilk defa kol saati olarak da üretilir. CK 2914 Omega Railmaster olarak bilinen model, dönemi için oldukça nadir kabul edilen 60 metre su geçirmezlik, Staybrite paslanmaz çelik kasa, sertleştirilmiş cam ve 900 Gauss’a kadar olan manyetik alan direnci gibi özellikler taşır.

Bugün inceleme köşemizde misafir ettiğimiz yeni Railmaster modelinin, büyük ölçüde CK 2914 Omega Railmaster’dan ilham aldığını görmek mümkün.

CK-2914-Omega-Railmaster.jpg

Yeni modelin kasası, 40mm çapında ve 12.5mm yüksekliğinde tasarlanmış. Tamamı mat yüzeye sahip paslanmaz çelik kasanın ön yüzünde, yansıma önleyici kaplamaya sahip çizilmelere dayanıklı safir kristal cam kullanılmış. 150 metre su basıncına dayanıklı kasanın iç kısmında kullanılan yumuşak demir kafes sayesinde, 15000 Gauss’a kadar olan manyetik ortamlara karşı koruma sağlanmış. Masif paslanmaz çelikten üretilen arka kapağın üzerine ise kabartma Seamaster logosu ve modelin özellikleri eklenmiş. Bu arada bir detay daha ekleyelim, Railmaster modelinin arka kapağı Omega’nın patentli kilit sistemi NAIAD Lock ile kapanıyor. Bu sayede arka kapakta yer alan tüm yazılar ve logo, her zaman düz eksende duruyor.

omega-seamaster-railmaster-master-chronometer-220-12-40-20-06-001-2-.jpg omega-seamaster-railmaster-master-chronometer-220-12-40-20-06-001-5-.jpg

Yeni Omega Railmaster Koleksiyonu siyah ve gri olarak iki renk seçeneğinde geliyor. Kadranda kullanılan dikine uygulanmış mat fırça deseni sayesinde olduğundan biraz daha açık görünen kadranların, satine paslanmaz çelik kasa ile uyumu mükemmel olmuş. Baton tarzında hazırlanmış kollarda ve ok şeklindeki markörlerde, modelin vintage havasına uygun koyu renkli SuperLuminova fosfor malzemesi uygulanmış. Saat 12,3,6 ve 9 markörlerine eklenen büyük rakam indeksler ve klasik Railmaster logosuyla hem retro bir hava sunan hem de tool watch tarzı bir görüntü sağlayan kadranda, tarih penceresine yer verilmemesi de kadran bütünlüğü açısından yerinde bir tercih olmuş.

omega-seamaster-railmaster-master-chronometer-220-12-40-20-06-001-3-.jpg omega-seamaster-railmaster-master-chronometer-220-12-40-20-06-001-4-.jpg

Omega Railmaster modelinin içerisinde markanın kendi tasarımı ve üretimi olan Caliber Master Co-Axial 8806 görev yapıyor. METAS sertifikalı otomatik mekanizma tam kurulumda 55 saatlik güç rezervi sunuyor ve etrafında yer alan yumuşak demir kafes sayesinde 15000 Gauss’a kadar olan manyetik ortamlardan da etkilenmiyor.

omega-seamaster-railmaster-master-chronometer-220-12-40-20-06-001-7-.jpg

İncelemeye konuk ettiğimiz modellerden biri paslanmaz çelik bilezik, diğeri ise Omega imzalı mat tokanın eşlik ettiği kahverengi NATO tarzı deri kayış ile geliyor. Koleksiyonda bir de çift renkli tekstil kayış alternatifi yer alıyor.

omega-seamaster-railmaster-master-chronometer-220-12-40-20-06-001-6-.jpg

Yeni Omega Railmaster Koleksiyonu, özgün tasarımı, köklü geçmişi ve kendi segmenti özelinde uygun fiyatı ile bizlerden tam not alıyor.

omega-seamaster-railmaster-master-chronometer-220-12-40-20-06-001-10-.jpg

Benzer İncelemeler