alexa Big Blue | Planet Ocean | Seamaster | Omega | Baselworld 2017 | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Omega Seamaster Planet Ocean “Big Blue”

omega-logo.png

Yüksek teknoloji ile maviliklere dalıyoruz. Omega’nın Baselworld 2017 fuarında tanıttığı yeni Planet Ocean modeli markanın ilk defa kullandığı mavi seramik kasası ve turuncu detaylarıyla deniz tutkunlarını büyüledi.

Omega-Planet-Ocean-Big-Blue-2.jpg

Planet Ocean, Omega’nın Seamaster serisine kıyasla daha konsantre ve amacına daha odaklanmış bir serisi olarak karşımıza çıkıyor. Yeni tanıtılan modelde de, markanın gerek tasarımsal gerekse teknolojik mirasından bolca faydalanılmış.

45.5mm çapında, mavi renkli yekpare seramik kasaya sahip model boynuz tasarımından ötürü kolda oldukça heybetli bir duruş sergiliyor. Seramik, saat endüstrisinde son yıllarda kendine daha çok yer bulmaya başladı. Muadillerine göre daha hafif ve çizilmelere karşı ileri derecede dayanıklı olması malzemenin öne çıkmasına yetiyor. Sert darbelerde kırılma durumu ise her saat severin kâbusu olabilecek cinsten. 

Omega-Planet-Ocean-Big-Blue-11.jpg

Saatin bezeli ise, dalgıç saatinin olmazsa olmaz özelliklerinden, Omega’nın patentli LiquidMetal teknolojisiyle üretilmiş. Bezelin ilk 15 dakikalık turuncu kısımları için ise kauçuk tercih edilmiş. Saatlerin kayış hariç bölgelerinde kauçuk kullanımına pek hoş bakmıyorum çünkü zaman içinde yıpranma belirtileri fazlasıyla kendini gösteriyor. Kayış ise zaten belirli aralıklarla değiştirilmesi gereken bir parça olduğu için dert etmiyorum. Umarız Omega bu soruna da bir çözüm bulmuştur.

Ayna parlaklığında masmavi kadran ve beyaz altın indeksler ile kollar tek kelimeyle kalite algısını artıran unsurlar olarak karşımıza çıkıyor. Elbette kadran ve kollar baştan aşağı SuperLuminova ile donatılmış. 

Omega-Planet-Ocean-Big-Blue-9.jpg

Omega saatin ön ve arka yüzeyinde safir kristal camlara yer vermiş. Ön camın alt ve üst katmanında bulunan AR kaplama her ne kadar kadran güzelliğini artırsa da çiziklere karşı hassasiyeti hala soru işareti olarak aklımızda yer ediyor. Saatin su geçirmezlik değeri serinin diğer modellerindeki gibi 600 metre ile sınırlandırılmış. Elbette bu derinlikten yüzeye sağ salim dönebilmesi için saat 7 pozisyonuna helyum vanası eklenmiş.

Omega-Planet-Ocean-Big-Blue-4.jpg Omega-Planet-Ocean-Big-Blue-3.jpg

Omega Seamaster Planet Ocean Big Blue’nun kalbinde markanın in-house geliştirdiği kalibre 8906 yer alıyor. Omega’yı özellikle mekanizmalar konusunda kat ettiği mesafeden dolayı tebrik etmek lazım zira sektörün en etkileyici standart ve kronograflı kalibrelerini üretir hale geldiler. Master Chronometer sertifikalı kalibre anti-manyetik özelliğiyle 15000 Gauss manyetik akıya direnç gösterebiliyor. Üstelik bu dayanıklılık için Faraday kafesi gibi eklemelere de ihtiyaç duymuyor. Tam kurulumda 60 saat güç rezervine sahip otomatik kalibrenin ek olarak, tarih ve GMT fonksiyonları bulunuyor.

Omega-Planet-Ocean-Big-Blue-8.jpg

Saatin kayışı da tıpkı kasası gibi denize tutkunlar için özenle tasarlanmış ve üretilmiş. Mavi kauçuk üzerine turuncu detaylara sahip kayış ve mavi seramik katlanır toka ile kullanışlılık ve konfor bir arada. Kayışın iç kısmına eklenen anti bakteriyel kaplamadan da bahsetmeden geçmek olmaz. 

Omega-Planet-Ocean-Big-Blue-6.jpg Omega-Planet-Ocean-Big-Blue-5.jpg

Omega-Planet-Ocean-Big-Blue-7.jpg

İtiraf etmeliyim ki Baselworld 2017’nin en başarılı markalarından biri benim için Omega oldu. Özellikle 1957 Trilogy ve yeni Railmaster modellerine tek kelimeyle bayıldım. Planet Ocean Big Blue ise kendi kategorisinde kesinlikle değerlendirilmesi gereken modellerden biri olacaktır. 215.92.46.22.03.001 referans kodu ile Omega butiklerinde satışa sunulacak modele ekim ayı itibariyle ulaşmak mümkün olacak.

Omega-Planet-Ocean-Big-Blue-10.jpg

Benzer İncelemeler