alexa Pam 737 | Turmepa | Panerai | Pam737 | Monopulsante | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Panerai Luminor 1950 Chrono Monopulsante 8 Days GMT Titanio - 44mm (Ref.PAM00737)

Panerai-brand-Logo1.png

Türkiye’de deniz yaşamını korumaya yönelik çalışmalarıyla bilinen sivil toplum kuruluşu TURMEPA ile ortak hazırlanan özel etkinlikte bu akşam açık arttırma ile satışa sunulacak iki Panerai modelinden biri olan PAM00737 kasasındaki özel işlemeyle dikkat çekiyor.

Horoloji dünyasının kalbi bu akşam İstanbul’da atacak. Sektörün lider markalarından Officine Panerai’nin sadece 200 adet üretilen özel edisyonlarından biri, Türkiye’nin denizlerini ve deniz yaşamını korumaya yönelik çalışmalarıyla bilinen öncü sivil toplum kuruluşu TURMEPA ile ortak hazırlanan özel bir etkinlikte açık arttırma yoluyla satışa sunulacak. Gecenin en heyecan verici detayı ise, satılacak saatin kasasındaki özel işleme. Panerai tarafından özel olarak yapılan ve etkinliğin amacına vurgu yapan “FOUR OUR SEAS” (bizim denizlerimiz için) ibaresi, saati üretilen diğer 199 adetten farklı yapıyor. Bakalım açık arttırma sonucundan bu özel saatin sahibi kim olacak.

turmepa-panerai-pam737.png

Geçtiğimiz aylarda İtalyan asıllı ünlü markanın güncel ürün grubuna dahil olan yeşil kadranlı yeni modellerden, serinin bayrak gemisi olma özelliğini de taşıyan Panerai Luminor 1950 Chrono Monopulsante 8 Days GMT Titanio - 44mm PAM00737’yi bu akşamki organizasyon öncesinde detaylı olarak incelemek istedik.

panerai-luminor-1950-chrono-monopulsante-pam737-6.jpg

İlk defa, tüm zamanların en ikonik Panerai modellerinden kabul edilen ve saat dünyasında tabir yerindeyse Bronz Çağı’nı başlatan Bronzo serisinde gördüğümüz yeşil kadranlı Panerai konsepti, üç yeni modelle daha geniş bir içeriğe kavuşmuştu. Ürün grubunda hali hazırda yer alan referansların yeşil kadranlı uyarlamaları olarak saatseverlerin beğenisine sunulan modellere ilişkin haberimize buradan ulaşabilirsiniz.

Model, 44mm çapında ve Luminor 1950 kasa içerisinde geliyor. Tamamı mat yüzey formunda tasarlanmış titanyumdan üretilen kasanın ön yüzünde yer alan sabit bezel ise parlak tercih edilmiş. 100 metre su basıncına dayanıklı üretilen kasanın her iki yüzünde de çizilmeye dayanıklı safir kristal camlar kullanılmış. Kasanın ön yüzünde kullanılan cam, Luminor 1950 konseptinin retro karakterini destekleyecek şekilde bombeli ve yüksek hazırlanmış. Modelin tek tuşlu kronograf özelliğini kontrol eden buton, kasanın saat 8 yönüne yerleştirilmiş. Markanın sembol detaylarından olan geniş kurma kolu koruma parçası da saat 3 yönünde yerini almış.

panerai-luminor-1950-chrono-monopulsante-pam737-11.jpg

panerai-luminor-1950-chrono-monopulsante-pam737-9.jpg panerai-luminor-1950-chrono-monopulsante-pam737-5.jpg

Luminor 1950 kasası pek çok Panerai hayranı saatsever için olduğu gibi benim için de markanın DNA’sını en başarılı şekilde yansıtan kasa tarzlarından biri olma özelliğini taşıyor. Kendi özelimde konuşacak olursak da, 44mm’nin kasa çapının bu şık tasarıma en çok yakışan boyut olduğunu söyleyebilirim.

panerai-luminor-1950-chrono-monopulsante-pam737-12.jpg

Koleksiyona yeni eklenen tüm modellerde olduğu gibi Luminor 1950 Chrono Monopulsante 8 Days GMT Titanio - 44mm PAM00737 modelinin de kadranı yeşil renkte hazırlanmış. Pembe altın tonunda tasarlanmış akrep, yelkovan ve küçük saniye kollarına, mat siyah renkte hazırlanmış GMT ve AM/PM gösterge kolları eşlik etmiş. Bir Panerai klasiği olan Sandwich formunda tasarlanan kadranın zemininde yer alan fosforlu bölümde ise, modelin retro karakteri ile uyumlu koyu renkli SuperLuminova ile kaplanmış bir disk kullanılmış.

panerai-luminor-1950-chrono-monopulsante-pam737-2.jpg

Bi-Compax kronograf formatında tasarlanan kadranın saat 9 noktasına konumlandırılan alt-kadranda, küçük saniye ve AM/PM göstergelerine beraber yer verilmiş. Saat 3 noktasına yerleştirilen alt-kadranda ise, kronograf özelliğine ait 30 dakika sayacı eklenmiş. Yine Panerai markası ile özdeşleştirilen doğrusal güç rezerv indikatörü de saat 6 hizasına yerleştirilmiş.

Fonksiyon açısından zengin sayılabilecek bir model için oldukça sade ve net bir görüntü sunan kadran, özenle hazırlanmış renk paletinin de etkisiyle çok şık bir görüntü ortaya çıkartmış.

panerai-luminor-1950-chrono-monopulsante-pam737-1.jpg

Modelin içerisinde tamamen Panerai bünyesinde tasarlanan ve üretilen Caliber P.2004 görev yapıyor. Elden kurmalı olarak tasarlanan mekanizmanın çalışma hızı 4Hz olarak ayarlanmış. Üçlü tulumba sistemi ile tam kurulumda 8 günlük güç rezervi sunabilen mekanizma, zaman fonksiyonu dışında tek tuş kronograf, ikinci zaman dilimi, gece/gündüz göstergesi ve güç rezerv indikatörü gibi özelliklere de yer veriyor. 321 parçadan oluşan 29 taşlı kalibre, arka kapakta yer alan safir kristal cam kapaktan izlenebiliyor.

panerai-luminor-1950-chrono-monopulsante-pam737-10.jpg

Panerai Luminor 1950 Chrono Monopulsante 8 Days GMT Titanio - 44mm PAM00737, eskitme efektiyle hazırlanmış koyu kahverengi dana derisi bir kayış ile geliyor. Şık renk tonuyla modelin yeşil kadranını başarıyla tamamlayan kayışa, titanyumdan üretilmiş Pre-V stili bir toka eşlik ediyor.

panerai-luminor-1950-chrono-monopulsante-pam737-7.jpg panerai-luminor-1950-chrono-monopulsante-pam737-8.jpg

Bildiğimiz kadarıyla üretilen 200 adedin tamamı satılmış durumda. Bu akşam açık arttırma ile satılacak saat için ise türünün son örneği desek abartmış olmayız. Kasasındaki işlemeyi de göz önünde bulundurursak satış sırasında ciddi bir rekabete tanık olacağımız kesin.

Panerai’nin yine özel modellerinden biri olan PAM00716 da organizasyon bünyesinde açık arttırma yoluyla satışa sunulacak diğer model. Her iki satıştan ele edilecek gelirin tamamı bağış olarak TURMEPA’ya gidecek.

panerai-luminor-1950-chrono-monopulsante-pam737-13.jpg

Müzayededen canlı yayınlar ve detaylı haberleri horobox.com ve sosyal medya kanallarımız üzerinde takip edebilirsiniz. Katılacak herkese şimdiden bol şans ve iyi eğlenceler diliyoruz.

Benzer İncelemeler