alexa PAM00516 | Equation of Time | Zaman Denklemi | Radiomir 1940 | Panerai | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Equation of Time PAM00516 İnceleme

Panerai-brand-Logo1.png

Equation of time, yani zaman denklemi, gerçek güneş zamanı ile ortalama güneş zamanı arasındaki farka verilen isimdir.

Daha basit anlatmak gerekirse doğru ayarlanmış saatinize baktığınızda gördüğünüz “ortalama güneş zamanı” , dünyanın güneş çevresindeki yörüngesinin eliptik olmasından ötürü “gerçek güneş zamanın” dan farklıdır.

Bu iki zaman yıl boyunca sadece 4 kere eşitlenir. Geri kalan günlerde ise aralarındaki fark +16 ile – 15 dakika arasında değişmektedir.

İşte incelemesini yaptığımız PAM00516’nin kadranındaki yatay göstergeden bu farklılıkları takip etmek mümkün.

Equation of Time daha önce Panerai dahil bir çok marka tarafından saatin değerini fazlasıyla arttıran farklı komplikasyonlarla birleştirilerek kullanılmıştı.

PAM00365 serisinde tourbillon ve yıldız haritasının yanı sıra güneşin doğuş ve batış saatini gösteren fonksiyonlarla birleşince ortaya çıkan fiyat etiketi kolay kolay ulaşılabilir bir düzeyde değildi. Buna benzer örneklere lüks saatçiliğin üst düzey markalarının tamamında rastlamak mümkün.

Panerai bu kez 200 şanslı saat severi "Equation of Time" komplikasyonunu ile buluşturmaya karar vermiş ve gereken her şeyi yapmış.

Saatin tüm göstergeleri Panerai ile özdeşleşmiş sandviç kadrana gayet güzel yerleştirilmiş. Altın kollar ve ekru lume rengi parlatılmış kasa ve bezel ile uyum içinde duruyor.

Saat 9 yönüne yerleştirilmiş küçük saniye tepeyi kurmak için çektiğinizde sıfırlanıyor ve zaman hassasiyetine önem veren kullanıcılar için büyük bir kolaylık sağlıyor. 

3 istikametindeki ay ve gün göstergesi biraz karışık ve üstte dönen kol Mart ayını gösterirken gün penceresinin üstünü biraz kapatıyor. 

48 mm çapındaki kasada materyal olarak paslanmaz çelik seçilmiş. 8 gün güç rezervine sahip kurmalı kalibre, Panerai ilk in-house makinası olan P.2002 baz alınarak inşa edilmiş ve P.2002/E referansı verilmiş.

_DSC4417.jpg _DSC4418.jpg

 

Kalibrenin tüm detayları ve güç rezervi göstergesi arka kapakta cam kullanılan cam sayesinde net bir şekilde izlenebiliyor.

Timsah derisinden yaplımış kayış iki taraftan katlanır klasik Panerai klipsi ile kullanılmış. Bilekte biraz şişman durmasına rağmen saatin konforu üst düzeyde.

 

2015 yılının "special edition" modelleri arasında yerini alan Equation of Time modelleri, Radiomir 1940 kasa ile 200 adet , Luminor 1950 kasa ile de 100 adet limitli üretilecek.

Kısa bir süre de olsa test etme şansını bulduğumuz Radiomir 1940 kasalı modeli, bulunduğu ortamlarda fazlasıyla dikkat çeken ve uzak mesafelerden bile kalitesini gösterebilen bir saat.

Sonuç olarak Panerai’ın bu hamlesi sayesinde 20.000 euro civarı bir fiyata "Equation of Time" komplikasyonu içeren bir saate sahip olmak mümkün olacak.

Belirttiğimiz üzere daha önce hep farklı komplikasyonlara entegre edilmiş olduğundan bu fiyat aralığında bir alternatif bulmak mümkün değil.

Benzer İncelemeler