alexa G0A41006 | Polo S | Piaget | Chronograph | Stainless Steel | Sihh 2018 | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Piaget Polo S Chronograph Stainless Steel

piaget-logo.jpg

Geçtiğimiz günlerde sayfalarımıza dünyanın en ince otomatik saati unvanının sahibi olan Altiplano Ultimate 910P modeli ile sayfalarımıza konuk olan Piaget, yenilenmiş yüzüyle bir kez daha saatseverlerle buluşan ikonik modeli Polo S’in kronograf özellikli paslanmaz çelik versiyonu ile tekrar mercek altında.

piaget-polo-s-chronograph-sihh-2018-3.jpg

2016 senesinde Piaget ürün grubuna yenilenmiş yüzüyle tekrar dahil olan Polo S, saatseverlerden aldığı farklı yorumlarla gündemin ilgi odağı olmuştu. Ultra-ince mekanizmalar ve saatler konusunda ürettiği başarılı örnekler ile saat dünyasında önemli bir yerin sahibi olan Piaget, modern “lüks spor saat” kavramının gereklerini başarıyla yerine getiren modeli ile bu pek de fazla oyuncusu olmayan lige bir kez daha katılmıştı.

piaget-polo-s-chronograph-sihh-2018-1.jpg

Özellikle Patek Philippe Nautilus ve Aquanaut modelleri ile bariz benzerlikler taşıyan tasarımından ötürü farklı kutuplardan tepkiler alan Piaget, Polo S Chronograph Stainless Steel modeli ile inceleme köşemize konuk oldu.

piaget-polo-s-chronograph-sihh-2018-4.jpg

Modelin kasası 42mm çapında ve 11.4mm yüksekliğinde tasarlanmış. Mat ve parlak yüzeylerin beraber kullanıldığı kasa, kalın mat bezeli ve kısa boynuz yapısı sayesinde olduğundan biraz daha küçük duruyor.  Her iki yüzünde de çizilmeye dayanıklı safir kristal camların bulunduğu kasanı su geçirmezlik değeri ise günlük kullanıma uygun şekilde 100 metre olarak ayarlanmış. Kasanın finisajı Piaget gibi bir markadan beklendiği üzere çok başarılı.

piaget-polo-s-chronograph-sihh-2018-6.jpg piaget-polo-s-chronograph-sihh-2018-8.jpg

Piaget Polo S Chronograph Stainless Steel, özellikle 2016 senesinde saat sektörünün trend rengi mavi tonunda hazırlanmış bir kadrana ev sahipliği yapıyor. Kadranda uygulanan detay işçiliği de Piaget farkını hissettirecek cinsten. Panjuru andıran zemin deseni kusursuz bir şekilde uygulanmış. Aplik şeklinde yerleştirilen ve uçları büyük bir hassasiyetle yuvarlatılan saat markörleri de işçilik kalitesini gözler önüne seren detayların başında geliyor.

piaget-polo-s-chronograph-sihh-2018-5.jpg

Bi-Compax kronograf formasyonunda tasarlanmış mavi kadrana eşlik eden beyaz Super LumiNOVA dolgulu kollar ve indeksler, okunabilirlik konusunda hemen her ortamda optimum verimliliği sağlıyor. Yazı açısından oldukça sade bir görünüm sunan kadranın saat 6 hizasında tarih penceresi yer alıyor.

piaget-polo-s-chronograph-sihh-2018-2.jpg

Piaget Polo S Chronograph Stainless Steel beyaz ve mavi olarak iki kadran seçeneği ile geliyor. Şahsen mavi kadranın modeli çok daha başarılı bir şekilde tamamladığını düşünüyorum, dolayısıyla tercihimi de bu modelden yana kullanırdım.

piaget-polo-s-chronograph-sihh-2018-10.jpg

Modelin içerisinde markanın kendi tasarımı ve üretimi olan Caliber 1160P görev yapıyor. 4Hz hızında çalışan otomatik mekanizma tam kurulumda 50 saatlik güç rezervi sunuyor. Zaman tutma özelliğine ek olarak kolon çarklı entegre kronograf fonksiyonu ve tarih göstergesi bulunan mekanizma, safir kristal cam bölmeli arka kapaktan izlenebiliyor.

piaget-polo-s-chronograph-sihh-2018-7.jpg

Piaget Polo S Chronograph Stainless Steel modeli deri kayış ve paslanmaz çelik bilezik olarak iki farklı şekilde tercih edilebiliyor. İnceleme için seçtiğim model, timsah derisi lacivert kayış ve Piaget imzalı paslanmaz çelik katlanır klips ile geliyor. Yine kişisel favorim tam olarak bu konfigürasyon zira lacivert kayışın mavi kadranı başarıyla taşıdığını düşünüyorum. Günlük kullanımda paslanmaz çelik bilezik mutlaka daha konforlu olacaktır ancak söylemeden edemeyeceğim; metal bilezik ve mavi kadrana yan yana geldiğinde Patek Philippe Nautilus ile benzerlik bariz bir hal alıyor.

piaget-polo-s-chronograph-sihh-2018-9.jpg

Sonuç olarak saati beğendiğimi söyleyebilirim. Lüks spor saat segmentinin hızla popüler olan ürün gruplarından biri olduğundan geçmiş yazılarımda da bahsetmiştim. Bu kulvarda ilk akla gelen isimler hala Patek Philippe Nautilus  ve Audemars Piguet Royal Oak... Bu iki efsanenin arkasına Vacheron Constantin Overseas’i de eklemeliyiz elbette. Piaget Polo S Chronograph Stainless Steel, özellikle kronograf fonksiyonu dikkate alındığında bu alternatifler arasında en iyi fiyat/performans oranını sağlayan ürünlerden biri... Ancak eğer tasarım konusunda hassas bir saatsever iseniz, Patek Philippe Nautilus ile olan benzerliğinin sizi Piaget Polo S Chronograph Stainless Steel modelinden uzaklaştırması çok olası bir ihtimal.

Benzer İncelemeler