alexa 91210N | North Flag | Tudor | Rhodium | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Tudor North Flag

tudor-logo.jpg

Geçtiğimiz yıllarda yaptığı muhteşem geri dönüş ile saat endüstrisinin en önemli gelişmelerinden birine imza atan Tudor, kendi tasarımı ve üretimi olan Caliber Ref. MT5621 ile hayat bulan ilk modeli North Flag ile inceleme köşemize konuk oldu.

Tudor-North-Flag-91210N-13.jpg

Yaptığı muhteşem geri dönüşün ardından, geçmişten ilham alan modellerle saatseverlerin gönlüne taht kurmayı başaran Tudor, özellikle Heritage koleksiyonu ile son yılların en çok konuşulan markalarından biri oldu. Farklı segmentlerde pek çok firma tarafından benimsenen Re-Issue konseptinin belki de en başarılı örneklerine imza atan marka, Heritage Black Bay serisi ile popülerliğini zirveye taşıdı.

Re-Issue konsepti popülerliğini koruya dursun, geçmiş tasarımlara bel bağlamanın sürekliliği olan bir politika olmadığının bilincinde olan Tudor, beklentilerin tavan yaptığı bir anda saatseverleri tabiri caiz ise ters köşeye yatırıp, modern ve özgün çizgiler taşıyan modeli North Flag ile Baselworld 2015’in en önemli yeniliklerinden birine de ev sahipliği yapmıştı.

Markanın ilk in-house mekanizması Caliber Ref.MT5621 ile hayat bulan ilk Tudor olma özelliğini de taşıyan modelin, deri kayışlı versiyonu ile baş başayız.

Tudor-North-Flag-91210N-6.jpg

North Flag modelini daha önce inceleme şansım olmuştu ancak elbette beraber birkaç gün geçirecek kadar vaktim olmadı. Bilekte bir-iki deneme ve cep telefonuyla çektiğim birkaç fotoğraf dışında pek de vakit ayıramadığım modelin en çok aklımda kalan özelliği ise kadran tasarımı olmuştu. Rhodium Ailesi’nin değerli desteği ile bir haftadan fazla kullanma fırsatı bulduğum North Flag için şimdi söyleyecek çok daha fazla sözüm var…

Öncelikle saatin mükemmel bir kasa tasarımı var… 40mm çapında ve paslanmaz çelikten üretilmiş kasanın hatları o kadar sert ve yine aynı derecede kusursuz ki, saati elinize aldığınızda kasanın AutoCAD ile çizildiğini ve lazer ile kesildiğini düşünmeniz işten bile değil. Özellikle hassas işçilik konusuna çok dikkat eden ve hafif de olsa simetri takıntılı bir saatsever olarak, kasayı kesinlikle çok beğendim.

Tudor-North-Flag-91210N-7.jpg

Tudor North Flag, markanın geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde geldiği noktadan çok, gidebileceği nokta hakkında fikir veren bir model.

70ler’in popüler tasarımlarından Tudor Ranger II modelini çağrıştıran özellikler taşıyan North Flag, aslında tek başına hiç de güncel durmayan bir tasarımı akıllıca seçilmiş detaylar ile fevkalade modern bir kimliğe büründürmeyi başarmış. Kasanın tamamında kullanılan mat yüzey ve kontrast siyah seramikten yapılmış o-ringli ince ve düz bezel sayesinde dengeli bir “tool watch” havası yakalanmış.

Kolayca kavranan ayar tepesinin endüstriyel tasarımıyla birlikte oldukça sade ancak işlevsel duran saatin, belki de bu kompozisyona uymayan tek parçası safir kristal bölmeye sahip arka kapağı diyebilirim. Ancak şunu da unutmamak lazım, markanın ilk in-house mekanizmasını taşıyan ilk modeli olduğunu düşünürsek, masif bir arka kapak kullanmak da çok doğru bir karar olmazdı.

Ön ve arka kısımlarında safir kristal cam bulunan kasanın su geçirmezlik değeri de 100M olarak belirlenmiş.

Tudor-North-Flag-91210N-12.jpg

Gelelim kadran kısmına… Saatin kasasında gördüğümüz mühendislik aynen kadranda da devam ediyor. İlk akla gelen “sade ancak işlevsel” betimlemesinin hakkını, kullanıcısını sıkmadan verebilen kadranda kullanılan renk paleti de son derece başarılı. Büyük ve beyaz tonda çalışılmış numaralar ve indeksler, mat siyah yüzey üzerinde gayet net bir görüntü sunuyor. Monokrom görüntüyü dengeli bir şekilde bozan ve saati “military watch” sıradanlığından kurtaran sarı detaylar da mükemmel yerleştirilmiş.

Genel kullanımdan farklı olarak bir ibre yerine dönen bir disk şeklinde tasarlanan güç rezerv göstergesi, hem şık hem de işlevsel bir detay olmuş. Saat 3 noktasındaki tarih penceresi kadranın bütünlüğünü olumsuz etkileyen yegâne unsur diyebilirim. Normalde tarih pencerelerinden haz etmesem de, incelemelerimde bu durumu her seferinde dile getirmekten hoşlanmam zira bu kesinlikle sübjektif bir düşünce. Ancak bu derece özenle tasarlanmış mat “siyah” bir kadrana, beyaz zemin üzerinde siyah karakter taşıyan bir tarih diski bence olmamış. Okunabilirlik açısından faydası mutlaka var ancak renk teması tam tersi olsaydı kesinlikle çok daha şık bir görüntü ortaya çıkardı.

Tudor-North-Flag-91210N-8.jpg

40mm çapında ve paslanmaz çelikten üretilmiş kasanın hatları o kadar sert ve yine aynı derecede kusursuz ki, saati elinize aldığınızda kasanın Autocad ile çizildiğini ve lazer ile kesildiğini düşünmeniz işten bile değil.

Geldik mekanizmaya… Daha önce de belirttiğim gibi North Flag, Tudor’un ilk in-house mekanizması Caliber Ref.MT5621 ile çalışan ilk model olma özelliğini taşıyor. Eskiden mekanizma dışındaki bileşenlerini Rolex’ten tedarik eden ve ETA menşeli kalibreler ile birleştiren üretim şekli ile hafızalara yerleşen Tudor, muhteşem geri dönüşündeki son eksik parçayı da kendi mekanizmasını üreterek tamamlamış görünüyor.

Yeni mekanizmanın oldukça önemli teknik özellikleri var. 28800vph hızında çalışan MT5621, tam kurulumda 70 saate kadar ulaşan etkileyici bir güç rezervi sunuyor. Silikon kıl zemberek ve değişken hareketli balans vidaları gibi yenilikleri de bünyesinde barındıran mekanizma, COSC sertifikasyonuyla birlikte geliyor. In-house mekanizma trendinin roket hızıyla yükselmeye devam ettiği şu günlerde Tudor için büyük önem taşıyan bir gelişme olan mekanizma, geliştirmeye açık yapısı ile Tudor’un ileride ihtiyaç duyması muhtemel farklı versiyonlara da temel oluşturuyor.

tudor-movement5621.jpg

North Flag paslanmaz çelik ve deri kayış opsiyonları ile satışa sunuluyor. İncelemeye konu saatimiz ise North Flag’in deri kayışlı versiyonu. Pütürlü bir yüzey yapısına sahip kayışın üzerinde yer alan kontrast sarı dikişler, kadrandaki sarı detaylarla bütünlük sağlıyor.

Kalınlık olarak saatin kasasıyla oldukça entegre bir görüntü sunan kayışın uç kısmında standart paslanmaz çelik toka yer alıyor. Saatin sade ancak işlevsel tasarımını göz önüne alırsak neden katlanır bir klips tercih edilmediğini anlamamız mümkün. Görsel anlamda son derece başarılı ve konfor olarak da gayet yeterli bulduğum kayış için söyleyebileceğim olumsuz bir yan yok.

Tudor-North-Flag-91210N-2.jpg

Tudor North Flag, markanın geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde geldiği noktadan çok, gidebileceği nokta hakkında fikir veren bir model. Görsel açıdan mükemmel bir model olan Heritage Black Bay’in aksine, geçmişten değil gelecekten izler taşıyan bu özel modeli, ne olduğunu belli eden ancak bunu göze batmadan yapabilen saatlerden hoşlanan saatseverler şiddetle tavsiye ediyorum.

Tudor-North-Flag-91210N-11.jpg

Her zamanki destek ve işbirliklerinden ötürü Rhodium Ailesi’ne teşekkür ediyoruz.

Benzer İncelemeler