alexa 2505-250LE/CORALBAY.1 | Coral Bay | Freak Vision | Ulysse Nardin | Freak Koleksiyonu | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Ulysse Nardin Freak Vision Coral Bay

ulysse-nardin-logo-2.jpg

Ulysse Nardin, hem teknolojik hem de görsel manada markanın vizyonunu temsil eden bayrak gemisi Freak Koleksiyonu’na yeni bir model ekledi. Batı Avustralya’nın gözde dalış bölgelerinden Coral Bay’den ilham alınarak tasarlanan yeni seride iki farklı versiyon yer alıyor.

ulysse-nardin-freak-vision-coral-bay-4-.jpg

Özellikle Marine Chronometer konsepti üzerinden tasarladığı modelleriyle kendine has bir hayran kitlesi oluşturan Ulysse Nardin, İsviçre Saat Endüstrisi’nin köklü isimleri arasında yer alıyor. Elektronik sektöründe uzun yıllardır kullanılan Silisyum’u saat dünyası ile buluşturan marka, Freak Vision Koleksiyonu’na yeni eklene seride yer alan modellerde de yine elektronikten aşina olduğumuz bir teknolojiden faydalanmış.

ulysse-nardin-freak-vision-coral-bay-3-.jpg

Geride bıraktığımız SIHH 2018 bünyesinde saatseverlerin beğenisine sunulan Freak Vision, ultra-ince kasası, nikel alaşımlı bileşenleri ve silisyum balans çarkı ile saat endüstrisinin seyrini değiştirecek yeniliklerin habercisi olmuştu. Coral Bay serisinde ise, bu ileri teknoloji ürünlerin el emeğini en üst seviyeye taşıyan görsel bir şölenle buluşmasına şahit oluyoruz.

Yeni modellerde yer alan ve Coral Bay bölgesine adını veren mercan resiflerinden ilham alan desenler, bilgisayar üreticilerinin elektronik çip üretiminde kullandığı bir teknik olan Bonding (birleştirme) ile hazırlanmış. Binlerce 24K altın lif, farklı desenler yaratmak amacıyla bir araya getirilmiş.

ulysse-nardin-freak-vision-coral-bay-7-.jpg

Mekanizmanın tulumba köprüsü üzerinde işlenen resif desenleri, her iki tarafta yer alan ve bonding makinesi aracılığıyla hazırlanmış altın liflerinin bir araya gelmesinden oluşuyor. Kullanılan her lif kendine özgü bir ebatta çıkıyor ve sadece alt ve üst kısımlarda bağlanıyor, orta kısımlara dokunulmuyor.

ulysse-nardin-freak-vision-coral-bay-8-.jpg

Mavi ve sarı altın resif desenlerinin renklendirilmesi ise, saat ustasının bileşenler ve desenler üzerine uyguladığı CVD (chemical vapor disposition) işlemi ile yapılıyor. Altın liflerin giriş ve çıkış noktaları dışında kalan tüm bölgeler bu teknikle mavi tonda renklendiriliyor. Daha sonra bileşene sarı altın lifler ekleniyor.

ulysse-nardin-freak-vision-coral-bay-5-.jpg

Freak Vision Coral Bay serisinde yer alan modeller bu bahsettiğimiz özelliklerinin yanı sıra “minyatür boyama tekniği” kullanımı ile de dikkat çekiyor. Saat ustasının el emeği ile işlediği kadran önce lake boyalarla renklendiriliyor. Sonrasında ise 90C sıcaklığa sahip fırınlarda ısıtılıp boyanan parçanın son haline ulaşması sağlanıyor. Büyüteç altında ve aşırı ince uçlu fırçalarla uygulanan boyama işlemi üretilen her saat için yaklaşık 20 saat sürüyor.

ulysse-nardin-freak-vision-coral-bay-6-.jpg

Talebe özel üretilecek modeller, sarı altın veya mercan kırmızısı renginde dikişlerle süslenmiş mavi timsah derisi kayışlar ile geliyor. Talebe göre farklı renk alternatifleri de uygulanabiliyor.

ulysse-nardin-freak-vision-coral-bay-1-.jpg ulysse-nardin-freak-vision-coral-bay-2-.jpg

Benzer İncelemeler