alexa WW.TC. | World Timer | Girard Perragaux | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

World Time WW.TC

girard-perregaux.png

Yakın zamana kadar Patek Philippe gibi Ultra Hi-End markaların tekelinde olan Dünya Saati konsepti artık pekçok farklı segmentten markanın ürün gamında bulunur hale geldi.

IWC, Baume & Mercier, Ball, Alpina, Frederique Constant gibi markaların kimi zaman yeni bir kalibre kimi zaman da fonksiyona yönelik bir modül eklentisiyle saat severlerin beğenisine sunduğu dünya saati özellikli modeller çok seyahet eden kullanıcılar kadar karmaşık kadranlardan ve komplike kalibrelerden hoşlanan meraklılar tarafından da tercih ediliyor.

_DSC9870.jpg

Saat dünyasında ürettiği saatlerinin kalitesinden saatçilik konusunda sahip olduğu onlarca patentle de tanınan Girard Perragaux da World Timer WW.TC ile bu lige dahil olan markalardan.

Dünya saati özelliğini bir de kronograf fonksiyonuyla birkaç seviye yukarı taşımayı başaran World Timer WW.TC. ’yi mercek altına aldık.

Geçmiş jenerasyon modellerinde sadece dünya saati ve lokal saat dışında pek de fazla fonksiyon barındırmayan WW.TC serisi, piyasada çoğalan benzer fonksiyonlu ürünlerden ayrılmak için olsa gerek bir de kronograf fonksiyonu eklenmesiyle Girard Perragaux gibi köklü ve know-how sahibi bir firmaya daha da yakışır hale gelmiş.

_DSC9877p.jpg

Saati incelemeye başlamadan önce yakın zamana kadar bol sıfırlı fiyat etiketleriyle boy gösteren dünya saati fonksiyonundan bahsedelim.

Genel olarak GMT fonksiyonuna benzer bir prensiple çalışan sistemde dünya saati diski 24 saatlik süre zarfında bir tam turu tamamlıyor. Burada önemli olan ve sistemi pratik hale getiren GMT standartları göz önüne alınarak hazırlanmış, ülkelere göre zaman dilimi çemberi.

_DSC9876.jpg

Hatırlatmakta fayda var; önceki jenerasyon WW.TC.ler bu fonksiyonun ayarı için ayrı bir tepe barındırıyordu ancak bu modern versiyonda tüm ayarlar tek ayar tepesi üzerinden yapılıyor.

Seyahat halindeyken diski lokal zamanı gösterecek şehre göre ayarlıyorsunuz. Daha sonra yapmanız gereken üzerinde şehir isimleri bulunan çember üzerinden diğer zaman dilimini gözlemlemek. Eğer Istanbul’da saatiniz 12:00’yi gösteriyorsa Italya’da 11:00i, İngiltere’de 10:00u gösteriyor gibi.

_DSC9892i.jpg _DSC9891i.jpg

Bu arada GP’nin şehir isimlerinin yer aldığı çember için klasik tasarımlara nazaran daha kolay okuma sağlayan sade bir font seçmiş olması memnun edici bir özellik.

Hem eski hem de yeni jenerasyon modeller prensipte aynı kalibreyi barındırıyor. GP üretimi olan GP03300 referanslı kalibre modern dünya saati modelleri arasında özellikle başarıyla entegre edilmiş kronograf fonksyonu ile farklı bir yere sahip.

GP’nin spor modellerinde yaptığı renovasyon neticesinde saat severlerle buluşan büyük ve iddialı kasa tasarımı bu modelde de kendisini belli ediyor.

_DSC9879.jpg

Geniş ve kalın luglarla kol üzerindeki duruşu rijitleştirilmeye çalışılmış WW.TC.’nin ince bileklerde pek de konforlu bir kullanım imkanı sunmayacağı aşikar.

Yakın zamanda sayfalarımıza konuk olan diğer GP modeli Sea Hawk II Pro’ da olduğu gibi bu saatin kasa tasarımı için de olumsuz bir noktaya değinemeyeceğim zira bu kasa tipi hoşuma gidiyor.

Ancak objektif olarak bakmaya çalışırsam kullanım konforuyla ön plana çıkacak bir model olmadığını söyleyebilirim.

_DSC9896.jpg

İlk jenerasyonlardan 1mm’lik farkı sayesinde 44mm’ye ulaşan kasa çapının kaçınılmaz etkisiyle kolda kendini belli eden WW.TC büyük ve iddialı tasarımlardan hoşlanan kullanıcıları memnun edecek gibi duruyor.

Açık/koyu kontrastıyla üstün okunabilirlik sağlayan kadranın zaten çok da komplike olmayan dünya saati fonksyonunun kusursuz kullanımına olanak sağladığı saatte özellikle yelkovan ve akrep yapısı için biraz klasik kalabilecek bir tasarım seçilmiş.

Paslanmaz çelik kasa için parlak ve mat yüzeylerin kombinasyonunu tercih eden GP özellikle buton seti konusunda yine bir klik geleneksel kalabilecek bir tasarım seçerek ergonomik kullanım olanağı sağlarken saatin genel uyumunu bozmamayı da başarmış.

_DSC9894.jpg

Siyah deri kayış gerek boynuz bağlantı noktası gerek kalın yapısı sayesinde saat ile yekpare bir görünüm sağlarken saatin dengeli duruşuna da katkıda bulunuyor.

Vulkanize kauçuk astarı sayesinde sıcak yaz aylarında bile kullanım olanağı sunan kayış için timsah derisi üst katman tercih edilmiş.

_DSC9875.jpg _DSC9873.jpg

Şeffaf arka kapaktan in-house GP üretimi kalibreyi izlemek mümkün.

Cotes De Geneve işlemleriyle süslenen kalibrenin GP harflerinin yer aldığı rotoru da yine zevkli tasarım detaylarından.

_DSC9874.jpg

Buton sistemli ve tek taraflı katlanır şekilde hazırlanan klips hem görsel olarak saat ile bütünlük içerisinde duruyor hem de kalın kayış ile uyum sağlıyor.

Genel olarak saati beğendiğimi söylebilirim. Açık renk kadranlı saatleri genelde koyu renkli versiyonlara tercih etmeyen bir kullanıcı olarak siyah kadranlı versiyonunu daha çok beğeneceğimi düşünüyorum.

_DSC9881.jpg

18.000,00 USD’a yaklaşan liste fiyatıyla her bütçe için uygun diyemeyeceğimiz WW.TC, dünya saati özelinde baktığımızda ise özellikle kronograf fonksiyonu ile kendi liginde rakipsiz olan, oldukça başarılı ve uygun fiyatlı bir model olarak karşımıza çıkıyor zira bir klik daha iyisi olsun derseniz sizi başı Patek Phlippe’in çektiği bol sıfırlı fiyat etiketleriyle başbaşa bırakmamız gerekiyor.

Benzer İncelemeler