alexa IW503801 | IW502701 | Big Pilot’s Watch | Le Petit Prince | Pilot Saatleri | IWC | Yeni Modeller | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Yeni Pilot Saatleri IWC Butiklerde Sizleri Bekliyor

iwclogo.png

Pilot saatleri denince lüks segmentte akla gelen ilk markalardan biri olan IWC’nin ünlü yazar ve havacılık adamı Antoine de Saint-Exupéry’nin adına kurulmuş olan yardım organizasyonu ile ortak çalışmalar yaptığını birçoğunuz biliyorsunuzdur. Dünyanın en çok satan romanı kabul edilen “Le Petit Prince” e ithafen tanıttığı özel modellerle saatçilik dünyasına renk getiren marka 2016’da da bu geleneği sürdürüyor.

-WC-B-G-P-LOT-Ref5038-Ref5027-1-.jpg

SIHH 2016’dan kısa süre önce duyurduğu kahverengi kadranlı “Big Pilot’s Watch Perpetual Calendar Edition” ve bir sene önce tanıttığı “Annual Calendar” kalibrenin Pilot saatlerinde ilk kez kullanıldığı model olan “Big Pilot’s Watch Annual Calendar Edition” butik ziyaretimiz sırasında bizi kendilerine hayran bıraktılar.

-WC-B-G-P-LOT-Ref5038-Ref5027-2-.jpg-WC-B-G-P-LOT-Ref5038-Ref5027-4-.jpg

IWC’nin perpetual calendar saatleri kendine özgü hayran kitlesi oluşturmuş durumda. Uzun yıllardır altın ve platin gibi değerli materyallerin kullanıldığı kasa seçenekleriyle karşımıza çıkan modellerin yüksek fiyat etiketleri sebebiyle kolay ulaşılabilir modeller olmadığını söyleyebilirim. Hatırladığım kadarıyla çelik kasa içerisinde perpetual calendar komplikasyonunu ilk kez geçtiğimiz yıllarda Portugieser serisinde 500 limitli olarak üretilen bir modelde kullanılmıştı. Şimdi de IW503801 referanslı bu modelde karşımıza çıkıyor.

-WC-B-G-P-LOT-Ref5038-Ref5027-6-.jpg

46mm’lik kasanın içerisine yerleştirilen 52610 referanslı kalibreyi IWC kendi fabrikalarında üretiyor. 7 gün güç rezervine sahip saatin tüm tarih ve zaman fonksiyonları sadece tepeyi kullanarak ayarlanabiliyor. Saat durmadığı sürece, takvim fonksiyonu 2100 yılına kadar herhangi bir düzeltme gerektirmeden doğru tarihi gösterebiliyor. Sadece 750 adet üretilen model kahverengi kadranı ile büyük dikkat çekiyor. Pellaton kurma sistemine sahip modelin kendini otomatik kurmaya yarayan 18 ayar kırmızı altından yapılma rotorunun üzerinde Saint Exupery modellerde görmeye alıştığımız logo mevcut ve arka kapakta kullanılan safir kristal cam sayesinde bu güzellik net bir şekilde izlenebiliyor.

-WC-B-G-P-LOT-Ref5038-Ref5027-7-.jpg

15,5 mm kalınlığa sahip kasanın şıklığı, Santoni tarafından üretilmiş mükemmel bir deri kayış ile pekiştirilmiş.

Saatin bilekte konforu bence başarılı ama yine de her bileğe uygun demek biraz zor. 46mm’lik kasası ve pilot saatlerinde görmeye alıştığımı büyük tepe sebebiyle küçük bilekler için abartılı olabilir ama bu zaten tüm pilot saatleri için geçerli bir durum.

Modelin kahverengi kadranı ve limitli model olmasının yanı sıra en dikkat çekici özelliklerinden biri ise fiyatı. Çelik kasa kullanıldığı için markanın diğer perpetual calendar modellerine göre hayli uygun diyebileceğimiz 28.400 Euro’luk fiyat etiketi böyle bir modele sahip olmak isteyip fiyatına takılan saat severlerin kesinlikle değerlendirmesi gereken bir fırsat diyebilirim.

-WC-B-G-P-LOT-Ref5038-Ref5027-8-.jpg

Geçtiğimiz yıl SIHH fuarında Portuguesier serisi ile horoloji dünyasına tanıtılan “Annual Calendar” fonksiyonlu IWC’nin yeni kalibresi bu kez de Big Pilot’s serisi ile karşımıza çıkıyor. Yıllık takvim diye tabir edebileceğimiz fonksiyona sahip modelin kadranında tarih 3 farklı pencere üzerinden okunabiliyor. Annual calendar özellikli saatlerde yılda bir kez, Şubat ayı sonunda manüel olarak tarihi ayarlamak gerekiyor.

250 limitli olarak üretilen IW502701 referanslı saatin 46mm’lik kasası kırmızı altından yapılmış. “Big Pilot’s Watch Annual Calendar Edition”ın kadran rengini ne kadar anlatsam yine de yeterli olmayacaktır. Bileğinize taktığınızda çıkarması gerçekten zor oluyor. Yine IWC’nin kendi tamamıyla kendi üretimi olan 52850 referanslı kalibresi perpetual calendar de olduğu gibi 7 gün güç rezervine sahip. Tepeyi çektiğinizde duran saniye özelliği sayesinde kalibrenin zaman hassasiyetini de gözlemlemek mümkün. Markayı yakından takip edenler kadran rengini gördüğünde modelin “Le Petit Prince” olduğunu düşüneceklerdir. Saatin arkasını çevirdiğimizde ise modelin dünyanın en çok satan romanı Küçük Prens’e ithaf edildiğine dair bir şüphemiz kalmıyor.

-WC-B-G-P-LOT-Ref5038-Ref5027-9-.jpg

18 ayar kırmızı altın rotor üzerindeki Küçük Prens figürü ile alışılagelmiş görüntünün çok ötesine gidiyor.

Bu model de 35.400 Euro’luk etiket fiyatı ile IWC butiklerde yeni sahiplerini bekliyor.

IWC’nin bu sene yenilediği Pilot serisinin tüm modellerini bulabileceğiniz dijital kataloğa buradan (http://www.iwc.com/en/the-pilots-watches-collection-2016-catalogue/) ulaşabilirsiniz.   

Benzer İncelemeler