alexa Terminoloji Detay | HOROBOX

Saat Sertifikaları Rehberi (COSC, METAS...)

Doruk ÇELEBİ

horobox_amblem.png

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte saatlerin başta zaman tutma hassasiyetleri olmak üzere pek çok özelliği de belli standartlarla ifade edilir bir hal aldı. Bu standartların hem saptanmasında hem de uygulama aşamasında büyük rolü olan kurumları sizler için bir araya topladık.

Kronometre & COSC - Contrôle Officiel Suisse des Chronomètres

Resmi İsviçre Kronometresi Test Enstitüsü, İsviçre üretimi saatlerin mekanizma hassasiyetlerini ölçen ve başarılı olanların sertifikalandırmasını yapan kurumdur.

a-guide-to-watch-certifications-7-.jpg

1973 yılında, kar amacı gütmeden kurulan enstitü, farklı koşullarda mekanizmaların istenilen hassasiyet değerlerini sağlayıp sağlayamadığını kontrol eder. Rolex, Omega ve Breitling’in de aralarında bulunduğu birçok markaya hizmet veren enstitüden onay alan saatler günlük en fazla -4/+6 saniyelik sapma değerine sahip olurlar.

a-guide-to-watch-certifications-4-.jpg

Mekanik ve Quartz saatler için farklı test ve sertifikasyon koşulları geçerlidir.

METAS – Federal Institue of Metrology

Omega tarafından kullanılan sertifikalandırma, kronometre özelliklerini bir adım öteye taşıyarak çok daha kapsamlı ve zorlayıcı testleri saatlere uygular. 15000 Gauss’luk manyetik akıya dayanıklılık, su altında gerçekleştirilen operasyonlar ve zorlu güç rezervi standartları gibi birçok ekstrem işlemin uygulandığı süreç sonunda başarılı saatler “Master Chronometer” sertifikasına sahip olurlar.

a-guide-to-watch-certifications-6-.jpg a-guide-to-watch-certifications-8-.jpg

a-guide-to-watch-certifications-5-.jpg

Fleurier Quality Foundation – Chronofiable

Panerai ve Richard Mille gibi markaların kullandığı sertifikasyon programı birçok dayanıklılık testini içermektedir. Mekanizma parçaları için aşınma, tepe için çekme ve itme, kronograf, bezel gibi parçalar için dayanıklılık, manyetik alan performansı ve su geçirmezlik testleri uygulanan zorlayıcı süreçlerden yalnızca birkaçıdır.

a-guide-to-watch-certifications-9-.jpg

Fleurier Kalite Kurumu tarafından bir saatin geçer not alabilmesi için Chronofiable dayanıklılık testlerinin yanı sıra, görsel anlamda da oldukça üst düzey işçilik ve malzemeyle üretilmiş olması gerekmektedir.

Glashütte Observatory - Observatoire de Besançon ( Besançon Astronomical Observatory)

Tıpkı COSC gibi çalışan veren kurum, Alman üretimi saatler için hassasiyet sertifikasyonu hizmeti vermektedir.

2006 yılında Wempe tarafından yine Glashütte’de kurulan Chronometer Observatory de devlet kontrolünde Alman standartlarına göre sertifikasyon programına başlamıştır.

a-guide-to-watch-certifications-10-.jpg

Besançon Astronomical Observatory Kurumu da aynı şekilde Marine Chronometer ve diğer hassas çalışması gereken saatler için Fransa’nın Besançon bölgesinde faaliyetlerini sürdürmektedir.

Yorumlar (0)