alexa Akıllı Saatler Üzerine Kısa Notlar | Hangi Akıllı Saati Seçmeliyim? | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Akıllı Saatler Üzerine Kısa Notlar

horobox_amblem.png

Her ne kadar mekanik saat severler kabullenmekte zorlansa da akıllı saatler artık her zamankinden daha ön planda ve bu durum artarak devam edecek gibi görünüyor. Mekanik saatleri koşulsuz şartsız savunanları bir kenara bırakıp, gelişen akıllı saat piyasasıyla ilgili bazı bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum.

Sektörün ilki olmasa da en etkililerinden biri olduğunu kabul etmemiz gereken ilk marka şüphesiz Apple. Şu anda Series 3 modelini farklı kasa ve sayısız kayış alternatifiyle destekleyen marka, her zaman olduğu gibi yine dâhiyane bir pazarlama stratejisi ile karşımızda. GPS ve hücresel bağlantı desteği sunan modeller, alüminyum, çelik veya seramik kasalarıyla bilekte oldukça kaliteli bir saat izlenimi veriyorlar. Üst versiyonlarında safir kristal cama dahi yer veren Apple Series 3’ün fiyatları ise 249$ ile 1299$ arasında değişiyor.

apple-watch-series-3.jpg

Piyasada bulabileceğiniz en üst düzey malzemelerle üretilmiş akıllı saat ise TAG Heuer Connected 45. Android Wear işletim sistemli modeller, teknik özellikleriyle de göz dolduruyorlar. Safir kristal cam ile korunan AMOLED ekranı, yoğun kullanımda dahi bir günü rahatlıkla tamamlayabileceğiniz pil ömrü ve benzersiz TAG Heuer işçiliği ve malzeme kalitesi, modeli cazip kılan özellikler arasında yer alıyor. 57 farklı varyasyon ile satışa sunulan TAG Heuer Connected 45, 1550$ ile 6750$ arasında değişen fiyat etiketi taşıyor.

tag-heuer-connected-45-1.jpg tag-heuer-connected-45-2.jpg

Bir diğer ses getiren gelişme de Montblanc cephesinden geliyor. Akıllı saatler arasında şüphesiz en itibarlı marka olsa da, zayıf teknik özellikleri (düşük kapasiteli RAM, rakiplerine kıyasla daha az sayıda sensör) ve yüksek fiyatı, alıcı kitlesini bir nebze düşürüyor.

montblanc-summit-117537-1-kopya.jpg

Piyasanın bir diğer büyük oyuncusu ise Samsung. Gear S3 Classic ve Frontier modellerinin yanı sıra bir de spor kullanım ağırlıklı Fit 2 modeliyle rekabete renk katan marka, üstün donanımsal özellikleri ile göz dolduran modellere imza atarken, TizenOS işletim sisteminde ısrarı sebebiyle açık kaynak programlardan maalesef yararlanamıyor.

samsung-gear-s3.jpg

Saat sektörünün en büyük oyuncularından biri olan Fossil Grup, akıllı saat alanında da boy göstermeye başladı. Firma geleceği bu yönde görmüş olmalı ki milyonlarca dolarlık yatırımları çoktan gözden çıkarmış durumda. Önümüzdeki yıllarda Diesel, Tommy Hilfiger, Armani gibi moda markalarının kataloglarında çok sayıda akıllı saat modeli göreceğimiz günler yakın diyebiliriz. Fiyat ve kullanışlılık açısından farklı seviyelerde konumlandırılması öngörülen modeller, işletim sistemi desteğini Android Wear’dan almaya devam edecek gibi görünüyor.

fossil-smartwatch.jpeg

Uzakdoğulu dev Huawei de rekabette başı çeken isimlerden. Gerek malzeme kalitesi, gerek teknik özelliklerle şu an pazarın en başarılı isimleri arasına girmeyi başaran markanın Porsche Design koleksiyonunda yer alan akıllı saatlerin üreticisi olduğunu da hatırlatalım. Android Wear temelli işletim sisteminin beraberinde getirdiği özgürlüğün de markanın başarısında etkisi büyük elbette.

huawei-smartwatch.jpg

Özetlemek gerekirse; hali hazırda piyasada bulunan akıllı saatler üç farklı işletim sistemiyle çalışıyorlar. Apple için iOS, Samsung için TizenOS ve diğerleri için Android Wear. Birçok saat işlemci olarak Qualcomm Wear2100 yongasına sahip olsa da, modellerin RAM kapasiteleri 512MB ile 768MB arasında değişiyor ki bu detayın performans konusunu direkt etkilediğini unutmamak lazım. Bu bahsettiğim markalara ek olarak Casio Protrek, Nixon veya spor kullanım öncelikli New Balance gibi isimler de gelecekte kendilerinden sıkça söz ettirecek gibi duruyor. Bunların yanı sıra Kickstarter aracılığıyla faaliyete geçen TicWatch oluşumu da bence desteği hak ediyor. 

Akıllı saatleri çekici kılan kullanıcı dostu özellikleri ve ileri teknoloji ürünü donanımları elbette çok önemli ancak seçim yaparken aldığımız ürünün elektronik bir eşya olduğunu ve mekanik saatlerin aksine çok daha hızlı yıpranıp belli bir süre sonra işlevini sağlıklı bir şekilde yerine getiremeyeceği gerçeğini de göz ardı etmememiz gerekiyor.

“Akıllı saat asla takmam...” diyenleri, hiç olmazsa bir göz atmak için de olsa, teknoloji mağazalarına ve butiklere davet ediyorum zira bu yeni ancak bir o kadar da etkili ürün grubunda herkes için bir model olduğuna şüphem yok.

Benzer Haberler