alexa 191.028 | Lange 1 | A. Lange & Söhne | Glashutte | Walter Lange | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

A. Lange & Söhne - Lange 1 Blue Dial (Ref.191.028)

a-lange-sohne-logo.png

Tarihi çok eski yıllara dayanan Sakson orijinli A.Lange Söhne’nin yeniden doğduğu 1990 yılından bu yana koleksiyonunda yer alan Lange 1 modeli, bu kez son yılların favori kadran rengi mavi ile karşımıza çıkıyor.

a-lange-soehne-lange-1-6.jpg

Berlin duvarının yıkılmasıyla yeniden doğuşun adımlarını atan Walter Lange, sadece dört yıl gibi kısa sürede mekanik saatçiliğin İsviçre dışında da var olduğunu kanıtlamayı başarmıştı. Çoğu meslektaşı gibi 60’lı yaşlarını emekli modunda geçirmeyi reddeden büyük üstat, Glashütte’yi horoloji dünyasında tekrar söz sahibi hale getiren isim oluyordu.

Adını saat dünyasına altın harflerle yazdıran Walter Lange’yi geçtiğimiz Ocak ayında kaybettiğimiz de üzülerek belirtmek isterim.

Walter-Lange-1-.jpg

Walter Lange

Markanın vazgeçilmez modellerinden biri olan Lange 1, ilk üretildiği günden bu yana 38.5 milimetrelik çapını korumaya devam ediyor. 20 yıl boyunca büyük bir değişim geçirmeden koleksiyonda yer alan modelin, 2015’te ciddi bir güncelleme yaşadığını markanın takipçileri hatırlayacaktır. Kozmetik olarak sadece daha ince bir bezel ile boy gösteren Lange 1’in, asıl değişimi taşıdığı yeni kalibresiydi. 72 saat güç rezervine sahip L121.2 referanslı kalibrenin, selefine göre teknik olarak birçok farkı vardı. Biz saat severler için ise en dikkat çekici farkı anlık değişen büyük tarih göstergesi oldu. Markanın imza detaylarından biri diyebileceğimiz büyük tarih göstergesi, saat 00:00 olduğunda gün boyunca biriktirdiği enerjiyi kullanarak hızlı geçiş yapabiliyordu.

a-lange-soehne-lange-1-8.jpg a-lange-soehne-lange-1-10.jpg

ALS modellerine göz atarsak tamamının takım elbise saati olduğunu söylemek mümkün. Kusursuz işçilikleri, kasalarda kullanılan değerli materyaller, kadran dizilimleri ve konforlu deri kayışları A.Lange &Söhne’yi kendi segmentinin vazgeçilmezleri arasına sokuyor.

a-lange-soehne-lange-1-3.jpg a-lange-soehne-lange-1-11.jpg

Eylül ayında tanıtılan 4 mavi kadranlı modelden biri olan Lange 1, incelen bezelinin de etkisiyle, sportif bir görünüme kavuşmuş diyebiliriz. Kadran dizilimindeki asimetrik görünüm, Lange 1’i uzak mesafelerden bile fark etmemize olanak veriyor. 9 hizasına yaklaştırılmış saat göstergesine, 5 hizasındaki küçük saniye eşlik ediyor. İlk bakışta tasarımsal bir farklılık gibi görünse de, özellikle akrep ve yelkovanı merkez dışında bir noktaya konumlandırmak mekanik saatçilikte kolaylıkla halledilebilen bir işlem değil. Tüm çarkların işleyişini değiştirmek suretiyle yapılabildiğini kalibre fotoğrafındaki taşları (jewel) gözlemleyerek anlayabilmek mümkün.

a-lange-soehne-lange-slider.jpg

Modelin 72 saatlik güç rezervi, kadrandaki büyük göstergeden takip edilebiliyor. Kurmalı kalibreler için ne kadar önemli olduğunu defalarca belirttiğim güç göstergesinin yanı sıra Lange’nin üstün teknolojisinden çıkan bir önemli detayı daha belirtmek gerekir. Saatin enerjisi bittiğinde küçük saniye her zaman 0’da duruyor. Bu sayede dakik olmayı sevenler, saatlerini kolayca senkronize ederek tekrar kurabiliyorlar.

a-lange-soehne-lange-1-9.jpg a-lange-soehne-lange-1-12.jpg

Kadranın mavisi de sektörde çok rastladığımız bir ton değil. Zaten saatin sportif görünüme yaklaştığını bana düşündüren en önemli detay, beyaz altın kasayla güzel uyum sağlayan kadran diyebilirim.

Saatin büyük tarih göstergesi imza detaylarından biri olmasına rağmen birçok tartışmaya da konu oluyor. Sadece Lange 1 için değil, markanın bu komplikasyona sahip tüm modelleri için durum aynı. Ya çok sevenler ya da nefret edenlerle dolu sıkı tartışmaların içinde birkaç kez bulundum. Sonuç almak mümkün değil. Çünkü tamamen kişisel tercihler söz konusu. Ancak işin geneline bakarsak, A.Lange & Söhne yeni kalibresinde bu fonksiyonu hızlı geçiş özelliği ekleyerek geliştirmişse demek ki hem marka hem de tutkunları fazlasıyla memnunlar.

a-lange-soehne-lange-1-7.jpg

Aslında bu özellikle ilgili bir başka tartışma konusu da ayın tek haneli günlerinde tarih göstergesinin ilk penceresi boş mu kalmalı yoksa 0 rakamı ile doldurulmalı mı olarak karşımıza çıkıyor. Bu detaya daha önce dikkat etmiş miydiniz? Güncel modellerde ilk pencere sizce boş mu yoksa 0 ile doldurulmuş mu? Muhtemelen çoğumuzun dikkat etmediği, gözden kaçırdığı bu detay fanatik ALS hayranları arasında bitmek tükenmek bilmeyen bir tartışma olmaya devam ediyor.

a-lange-soehne-lange-1.jpg

Peki, siz A.Lange & Söhne’nizi nasıl tercih ederdiniz?

a-lange-soehne-lange-1-2.jpg

Benzer İncelemeler