alexa 2100-0203 | 2100-0402 | Big Date Purity | Venturer | H. Moser & Cie. | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

H. Moser & Cie. Venturer Big Date Purity

h-moser-cie-logo.png

Son dönemlerde Swiss Made kavramının güncel durumu ile ilgili yaptığı provokatif çıkışlarla kendinden bir hayli söz ettiren H. Moser & Cie., markanın tasarım DNA’sını oluşturan saflık kavramına vurgu yapan yeni modeli Venturer Big Date Purity ile bir kez daha saat tutkunlarının karşısına çıktı.

2100-0203-2100-0402-h-moser-venturer-big-date-purity-.jpg

Son yıllarda Swiss Made (İsviçre Üretimi) ibaresinin anlamı ve bu ibareyi taşımak için gereken koşulların üretici konumundaki markalar adına yumuşatılması konularında yaptığı alışılmadık protestoları ile gündeme gelen marka, Purity (saflık) teması ile renove ettiği modellerine bir yenisini daha ekledi.

H. Moser & Cie., sade ve temiz tasarımları ile ön plana çıkan butik bir isim. Saflık kavramını hemen her modelinde vurguladığı bir firma mottosuna dönüştüren marka, üzerinde neredeyse hiçbir ibare bulunmayan kadran tasarımlarıyla bu sınıfın lider isimleri arasında yer alıyor.

2100-0203-h-moser-venturer-big-date-purity-2-.jpg

Markanın geçmiş modellerine baktığımızda bu işin aslında tek hareketlik bir değişim olmadığını aksine bazı tetikleyici unsurlar neticesinde gelişen ama günün sonunda markanın imzası olmaya aday hale gelen bir süreç olduğunu görmek mümkün.

İlk etapta hayat verdiği modellerin kadranlarından marka ismini kaldıran H. Moser & Cie., yakın zamanda yeter ve gerek şartları oldukça yumuşayan Swiss Made ibaresini de kadranlarından kaldırarak bu duruma olan tepkisini göstermişti. Tabii daha sonra tanıttığı Swiss Mad Watch, Swiss Alp Watch ve Swiss Icons Watch gibi modellerle tepkisini pasif manada göstermekle sınırlı kalmayacağını belli eden marka, pek çok İsviçreli üreticinin de eleştiri oklarına maruz kalmıştı.

  • h-moser-cie-the-swiss-mad-watch-.jpg Swiss Mad Watch
  • h-moser-cie-swiss-alp-watch-zzzz-.jpg Swiss Alp Watch Zzzz

h-moser-cie-swiss-icons-watch.jpg

H. Moser & Cie Swiss Icons Watch

Markanın bu aykırı tavrını bir kenara bırakıp saatlere dönersek H. Moser & Cie.’nin aslında fevkalade başarılı modellerden oluşan, sayıca az ancak niteliksel manada gayet zengin bir ürün grubu olduğunu söyleyebiliriz. Ürün grubuna yeni katılan H. Moser & Cie. Venturer Big Date Purity modeli de Purity yani saflık kavramı altında yeniden tasarlanan en yeni model olma özelliğini taşıyor.

2100-0402-h-moser-venturer-big-date-purity-1-.jpg

Öncesinde Endeavour Perpetual Calendar Purity ve Venturer Small Seconds XL Purity gibi modellerden hatırladığımız bu yeni serinin çıkış noktası olan saflık kavramı, kendini en çok kadran tasarımlarında beli ediyor. H. Moser & Cie. kataloglarında bir süredir varlığına devam eden Venturer Big Date modeli de bu akımın gereklerini yerine getirmiş ve kadranda yer alan fazla indeks ve yazılardan kurtulmuş.

h-moser-cie-endeavour-perpetual-calendar-purity-.jpg

H. Moser & Cie. Endeavour Perpetual Calendar Purity

Yeni model, modern H. Moser & Cie. tarzında tasarlanmış bir kasa ile geliyor. 18K pembe ve beyaz altın seçenekleri bulunan kasanın çapı 41.5mm, toplam yüksekliği ise 14.5mm olarak ayarlanmış. Ön yüzünde bombeli safir kristal camın görev yaptığı kasanın arka kapağı da safir kristal cam bölmeli tasarlanmış. Hafif konik şekliyle dikkat çeken ayar kolu, bu yeni koleksiyonda da kullanılmış.

2100-0203-h-moser-venturer-big-date-purity-1-.jpg 2100-0402-h-moser-venturer-big-date-purity-2-.jpg

Markanın yakın dönemde benimsediği sadelik konsepti çerçevesinde fazla indeks ve yazılardan arındırılan kadran, Funky Blue (18K beyaz altın kasa ile) veya Fumé (18K pembe altın kasa ile) renklerinde tercih edilebiliyor. Güneş ışını yüzey formu ve degrade renk tasarımı ile kolda son derece dikkat çekici bir görüntü sunan kadranlara, kasa malzemesine uygun tonda altından yapılmış aplik saat markörleri ve yaprak formunda kollar eşlik ediyor. Modele ismini veren büyük tarih göstergesi ise saat 3 hizasında yer alıyor.

2100-0203-h-moser-venturer-big-date-purity-3-.jpg 2100-0203-h-moser-venturer-big-date-purity-4-.jpg

Yeni koleksiyonun içerisinde markanın kendi tasarımı ve üretimi olan HMC 100 mekanizma görev yapıyor. 2.5 Hz frekansında çalışan 31 taşlı manuel mekanizma, çift tulumbalı tasarımı sayesinde 10 güne kadar güç rezerv süresi sunabiliyor. H. Moser & Cie.’in mekanizmayı tamamen sökmeden modül olarak değiştirilebilen patentli eşapman sistemi ve Straumann kıl zemberek gibi özgün teknolojik özelliklerle donatılan mekanizma, zaman tutma, küçük saniye ve büyük tarih fonksiyonlarının yanı sıra, gövdesinin arka yüzüne yerleştirilmiş bir de güç rezerv göstergesi özelliğine ev sahipliği yapıyor.

2100-0203-2100-0402-h-moser-venturer-big-date-purity-case-.jpg

Versiyona göre bej veya çikolata rengi ceylan derisi kayış ile gelen modellerde, 18K beyaz veya pembe altın standart toka görev yapıyor.

Her iki model de, 50 adet limitli üretim ve EUR 28,500 liste fiyatı ile satışa sunuluyor.
Benzer İncelemeler