alexa PAM00656 | PAM00670 | Equation of Time | Yeni Modeller | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Panerai’den Şova Devam

PANERA-logo.jpg

İsviçre saatçiliğinin İtalyan asıllı yıldızı Officine Panerai piyasaya enerji ve heyecan katmaya ara vermeden devam etmeye kararlı gözüküyor. Mekanik saatçiliğin astroloji ile yakınlaşmasının eseri olan “Equation of Time” komplikasyonunun göz alıcı mavi ve çekici kahverengi ile buluşmasının sonucu olarak karşımıza iki süper model çıkıyor. PAM00656 ve PAM00670

Mekanik saatçilikte günlük hayatımızda işe yarayan komplikasyonlar olduğu bir gerçek. Bunların yanı sıra sizlere bileğinizde adeta bir sanat eseri taşıdığınızı hissettiren komplikasyonlar da tabi ki mevcut. Bana sorarsanız bunların en etkililerinden biri de Equation of Time.

Horobox’ta yazdığım yazılar içerisinde okuyanların kafasını karıştırmadan basit bir şekilde anlatmakta fazlasıyla zorlandığım bu komplikasyonun ne olduğunu hatırlamak isterseniz kısa süre önce yaptığım PAM00516 incelemesine göz atmanızda fayda var.

Panerai 2015 SIHH fuarında saat severlerin farklı bir heyecana kapılmasına sebep olan iki modelin tanıtımını yapmıştı.

Genellikle farklı komplikasyonlarla birleştirilmiş halini gördüğümüz Equtaion of Time bildiğim kadarı ile mekanik saatlerde ilk kez PAM00516 ve PAM00601 modellerinde tek başına kullanılmıştı. Bu komplikasyona sahip bir saati almak isteyenler belki de 100.000 euro ve üzeri bir bütçeyi gözden çıkarmaları gerekirken Panerai’nin bu yeni modelleri sayesinde çok daha uygun fiyatlara bu özelliğe sahip olmak mümkün hale gelmişti. 

Radiomir 1940 kasa olarak 200 adet (PAM00516), Luminor 1950 kasa olarak da sadece 100 adet (PAM00601) üretilen modeller piyasaya sürüldüğü andan itibaren tabir yerinde ise yok sattı dersek pek de abartmış olmayız.

Geçtiğimiz yıllarda saat tanıtımlarının neredeyse tamamını fuarlarda yapan Officine Panerai’de bu yıl farklı bir politika gözlemliyoruz. Yeni modellerini kısa aralıklarla bir biri ardına tanıtan marka saatçilik piyasasına da ciddi bir ivme kazandırıyor.

Dive into Time eventiyle bu yılın en akılda kalıcı organizasyonuna imza atan Panerai şimdi de Equation of Time komplikasyonlu saatlerine 2 yeni eklenti yaparak adından söz ettirmeye devam ediyor.

Tanıtılan iki modeli birlikte incelemenin daha doğru olacağını düşünüyorum. Çünkü ikisini birbirinden ayıran özellikler sadece kadran renkleri ve farklı kayışlar kullanılmış olması.

Pam670-1.jpg Pam656-1.jpg

47 mm lik Luminor 1950 kasalar daha önceki Equation of Time modellerinden farklı olarak fırçalanmış titanyumdan yapılmış. PAM00670’de Panerai’nin son dönemde koleksiyona eklediği modellerde rastladığımız parlak mavi tonu görüyoruz.

Pam670-6.jpg

Bu güzel kadranı şıklığı ve konforu ile tamamlayan mavi krokodil kayış da yeni modelin dikkat çekici noktalarından biri olarak göze çarpıyor.

Pam670-3.jpg

Aynı uyum ikinci modelimiz olan PAM00656’da kahverengi tonu ile yakalanmış.

Pam656-6.jpg

PAM656-3.jpg

Officine Panerai, tarihi ve marka bilinirliğinin içinde askeri birlikler ve deniz ile olan yakınlığını bu modellerde tercih ettiği renklerle bir kez daha öne çıkarmış.

Sandviç tasarımlı kadranların dizilimi ufak bir detay dışında daha önceki modellerle aynı olmasına rağmen ikinci zaman dilimini takip etmemize yarayan GMT fonksiyonu önemli bir eklenti olarak karşımıza çıkıyor.

Saat 9 hizasındaki saniye çemberine Panerai’de görmeye alışkın olduğumuz gece gündüz göstergesi eklenmiş. Markanın imza detaylarından biri haline gelen yatay gösterge yerini korumuş ancak bu kez güç rezervi yerine Eqution of Time farklarını izlemek için kullanılmış. Gerçek zaman ile günlük kullandığımız zaman arasındaki oluşan +/ - 15 saniyelik farkları buradan takip edebiliyoruz. Güç rezervi göstergesi ise arka tarafa alınmış ve saatin cam arka kapağından sorunsuz şekilde izlenebiliyor.

Pam656-2.jpg

Kadranın saat 3 hizasında eski modellerde olduğu gibi ay göstergesi konumlandırılmış. GMT fonksiyonunun yanı sıra yeni modellerin eskisine göre en önemli geliştirmelerinden birini de bu noktada görüyoruz. Ay gösterge kolunun eski modellerde görünümünü engellediği tarih göstergesi hafifçe aşağı, yani saat 4 hizasına kaydırılmış. Bu sayede 3 indeksi eklenerek kadran bütünlüğü korunmuş ve aynı zamanda tarih ve ay göstergeleri sorunsuz şekilde okunur hale getirilmiş.

PAM670-2.jpg

P.2002 Panerai’nin tamamı kendi üretimi olan ilk kalibresi olarak biliniyor. Equation of Time içinde kullanılan mekanizmaların referansı ise P.2002/E . Referansından da anlaşılacağı üzere Equation of Time fonksiyonunun eklendiğini anlayabiliriz. 8 günlük güç rezervine sahip olan kurmalı kalibre ile hayat bulan saatin su geçirmezlik değeri ise 100 metre.

Saatlerin ön ve arka yüzlerinde safir cam kullanılmış. 

Pam656-4.jpg Pam670-4.jpg

Modeller öncekilerden farklı olarak normal koleksiyonda yer alacak. Yıllık 500 adet üretilmesi planlanan modellerin tavsiye edilen liste fiyatları 21.000 euro.

Bir saat tutkunu ve aynı zamanda da Panerai koleksiyoneri olarak yeni modeller için söyleyebileceğim tek şey gerçekten kusursuza çok yakın oldukları. Hem kendi çevremde hem de dijital ortamlarda yakından takip ettiğim kadarıyla ilk tanıtılan Equtaion of Time modelleri için duyduğum tüm eleştiriler yeni modellerde ortadan kaldırılmış.

47 mm lik kalın bir kasaya sahip olan modellerin biraz ağır olduğu ve uzun süre takıldığında rahatsızlık verdiği söyleniyordu. Yeni modellerde kullanılan titanyum bu durumu fazlasıyla geliştirecektir. Bununla beraber P.2002 gibi efsane kalibrenin GMT fonksiyonunun ilk modellerde kullanılmamış olması da eleştiriler arasındaydı ki yeni modeller de bu eksiklik de giderilmiş.

Son olarak modellerin en çok eleştiri aldığı tarih göstergesinin konumu da basit bir müdahale ile halledilmiş ve 3 indeksinin kadrana eklenmesi modelleri tabir yerindeyse daha da yakışıklı hale getirmiş.

Mavi ve kahverengi kadranlı saat arayışı içerisinde olanlar için iki güzel alternatif olan modellerin 2016 yılının Kasım ayında butiklerdeki yerini alacağı söyleniyor.

Benzer İncelemeler