alexa Masa Saatleri | Panerai | Jaeger-LeCoultre | MB & F | Cartier | Chopard | İnceleme | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Yaratıcı Ruhlara Esin Kaynağı Masa Saatleri

horobox_amblem.png

Dört bir yanımız saatlerle dolu. Kolumuzdan cep telefonuna, bilgisayarın ekranından kahve makinesine kadar her yerde bize saatin kaç olduğunu bildirmek için yarışan makinelerle karşılaşıyoruz. Gerçekten bir tane daha saati öğrenebileceğimiz noktaya ihtiyacımız var mı? Eğer gerçek bir mekanik sevdalısı ve saat tutkunuysanız cevap kesinlikle EVET!

Köklü markalar yalnızca kol saatleriyle değil masa saatleriyle de mikro-mekaniğin sınırlarını zorlayarak hayranlarını heyecanlandırıyorlar. İkonik modellerinden esinlenmelerle üretilen kasalar ve kadranlar ezber bozan mekanizmalarla donatılıyor ve ortaya adeta bir sanat eseriymişçesine özenle üretilmiş makineler çıkıyor.

Masa saati denilince akla ilk gelen markalardan biri şüphesiz Jaeger-LeCoultre ve onun kült modeli Atmos. Atmos Classique modeli 22,5cm x 15,5cm x 20cm ölçülerinde rodyum kaplama pirinç gövdesiyle oldukça ihtişamlı bir görüntüye sahip. 207 parçadan oluşan 15 taşlı ve tek tulumbalı kalibre 560 ile hayat bulan saat geleneksel modellerden çok daha farklı bir çalışma prensibine sahip. İçinde bulunduğu ortamdaki sıcaklık değişimlerinin mekanizmada yer alan telleri genleştirmesi ve büzüştürmesi sonucu enerji depolayan saat her 1 derecelik sıcaklık farkından yaklaşık 2 gün çalışmaya yetecek kadar enerji üretebiliyor. Herhangi bir ev veya ofisteki günlük sıcaklık değişimlerini göz önünde bulundurursak sonsuza dek hiçbir müdahaleye gerek duymadan çalışabilecek bir masa saatin söz ediyoruz. Etkileyici değil mi?

5102201-jaeger-lecoultre-atmos-classique-1-.jpg

5102201-jaeger-lecoultre-atmos-classique-2-.jpg 5102201-jaeger-lecoultre-atmos-classique-3-.jpg

Cartier de masa saati konusunda iddiasını konuşturan markalardan biri. Santos 100 iskelet masa saati paslanmaz çelik ve 18 ayar sarı altının beraber kullanılmasıyla üretilmiş 10,1cm x 10,1cm x 3,2cm ölçülerinde gövdeye sahip. Santos kol saatinde bulunan detaylarla bezenmiş kadran ve kasa limitli sayıda üretilerek müşterilerine sunuluyor. 6002 MC kurmalı kalibre ile hayat bulan saat tam kurulumda 8 günlük güç rezervine sahip. Saatin arka yüzeyinde bulunan ayar kolu üzerine Cartier’e has mavi safir detayı da atlanmamış.

oc000016-cartier-santos-100-skeleton-exceptional-desk-clock-1-.jpg

oc000016-cartier-santos-100-skeleton-exceptional-desk-clock-2-.jpg oc000016-cartier-santos-100-skeleton-exceptional-desk-clock-3-.jpg

Chopard L.U.C Quattro mekanik masa saatiyle sektörde yer alan bir başka oyuncu. 16cm çapında alüminyum gövdeye sahip model 8 gün güç rezervli kurmalı kalibreye sahip ve mekanizma içinde kalan rezerv miktarı kadrandan takip edilebiliyor. Sade kadranının aksine oldukça ihtişamlı bir arka görüntüye sahip modelin safir kristal arka kapağı sayesinde mekanizması tüm çıplaklığıyla gözler önüne serilmiş.

95020-0082-chopard-l-u-c-quattro-mechanical-table-clock-1-.jpg

95020-0082-chopard-l-u-c-quattro-mechanical-table-clock-2-.jpg 95020-0082-chopard-l-u-c-quattro-mechanical-table-clock-3-.jpg

Panerai geçmiş yıllarda tanıttığı masa saati koleksiyonuyla bilhassa Panerai fanatiklerinin epey ilgisini çekti ve haliyle listemize girmeye hak kazandı. 65mm çapında çelik kasa ve küresel safir kristal cam ile küre şeklini alan masa saati 3 farklı kadran alternatifi ile sunuluyor. Radiomir modellerinden de alışkın olduğumuz klasik 3,6,9,12 indeks yerleşiminin yanı sıra Kaliforniya ve SLC kadran düzenine sahip modellerin içinde markanın kol saatlerinden tanıdığımız kurmalı kalibre P.5000 yer almakta. 8 gün güç rezervine sahip mekanizma arka cam kapaktan seyredilebiliyor.

pam00581-panerai-table-clock-.jpg panerai-table-clock-.jpg

pam00651-panerai-table-clock-.jpg pam00641-panerai-table-clock-.jpg

Bonus: MB & F Zaman Makineleri

Yaratıcı ruhlara esin kaynağı dedin ama hep klasik modellerden örnekler verdin diyenler için MB & F ve ekibinden sıra dışı tasarımlar emrinizde.

8 farklı masa saati, daha doğrusu sanat eseriyle müşterilerinin karşısına çılan Maxilimian Büsser ve ekibi, geleneksel saatçiliğe yepyeni bir bakış açısı kazandırmakla kalmıyor aynı zamanda kusursuz işçiliğiyle de hayranlık uyandırıyor. UFO’dan ilham alan tasarımıyla “The Fifth Element”, masaüstü roketi; “Destination Moon”, Terminatör’den fırlamışçasına duran “Balthazar”, mekanik örümcek “Arachnophobia” ve çok daha fazlası. 8 ile 40 gün arasında değişen güç rezervlerine sahip modellerin hepsinin ortak bir özelliği var. O da onlara yalnızca zamanı öğrenmek için değil, üzerlerindeki detaylarla büyülenmek için bakacak olmanız.

mb-f-the-fifth-element-1-.jpg mb-f-the-fifth-element-2-.jpg

mb-f-destination-moon-1-.jpg mb-f-destination-moon-2-.jpg

mb-f-balthazar-1-.jpg mb-f-balthazar-2-.jpg

mb-f-arachnophobia-1-.jpg mb-f-arachnophobia-2-.jpg

Benzer Haberler