alexa 220.93.43.22.99.001 | Worldtimer | Aqua Terra | Seamaster | Omega | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Omega Seamaster Aqua Terra Worldtimer Limited Edition Ref. 220.93.43.22.99.001

omega-logo.png

Baselworld 2017 ‘de tanıtımını yaptığı 1957 Trilogy Limeted Edition ve Seamaster Planet Ocean Big Blue modelleri ile birçok saat otoritesi tarafından büyük beğeni toplayan Omega, yılın geri kalanında da boş durmadı. İlk önce Seamaster Edizione Venezia, sonrasında ise Seamaster Diver 300 “Commander’s Watch” modelleri ile arka arkaya yeniliklerini duyuran marka, bu kez de Aqua Terra koleksiyonun 15. Yılı anısına ürettiği Seamaster Aqua Terra Worldtimer Limited Edition modeli ile bir kez daha boy gösterdi.

Seamaster Aqua Terra koleksiyonu, markanın diğer ürün grupları kadar eski bir maziye sahip olmasa da kült tasarımları ile kısa sürede markanın fanatiklerinden tam not almayı başardı. Yıllar içerisinde koleksiyona çeşitli varyasyonlar eklense de son tanıtılan model, ürün grubu içerisindeki en özel saat olma özelliğini taşıyor. 

Aqua Terra koleksiyonu, benim gözüme bir lüks bir saatten beklenmesi muhtemel birçok özelliği bünyesinde barındırması hedeflenerek tasarlanmış bir model olarak görünüyor. Tek bir saat kullanma şartım olsaydı, sanırım Omega ürün grubundan bir Aqua Terra modeli seçerdim. Bunun başlıca sebepleri de güvenilir mekanizma, 150 metre su geçirmezlik değeri, manyetik alanlara karşı koruma ve tabii ki hem spor hem klasik giyim ile uyum sağlaması.

Omega-Seamaster-Aqua-Terra-Worldtimer-1.jpg

Bu girişin ardından gelin hep beraber yeni modele yakından bir göz atalım. Modelin tipik Aqua Terra tarzında ve 43mm çapında tasarlanmış kasası, pek de sık rastlamadığımız platinden üretilmiş. Platin aslında lüks saat sektöründe uzun zamandır kullanılan bir malzeme ancak Omega özelinde oldukça nadir olduğunu söylemek mümkün.

Omega-Seamaster-Aqua-Terra-Worldtimer-4.jpg

Modelin gümüş renkli kadranının merkezinde, el boyaması dünya haritası figürü yer alıyor. Kutup noktası merkez alınarak boyanan kadranın çevresi, 24 ayrı zaman dilimine bölünmüş. Bu zaman dilimlerinde yer alan şehirler ise kadranın çevresine sıralanmış. GMT başlangıç noktası olan Londra kırmızı renkte, diğer şehirler ise mavi ve siyah renkte yazılmış. Mavi renkte yazılanlar yaz saati uygulamasını kullanmayan şehirler, siyah yazılanlar ise yaz saati uygulamasını kullananlar olarak ayrılmış. Kadranın saat 6 hizasında tarih penceresine yer verilmiş. İndeksler ve kollarda ise SuperLuminova dolgulu 18K altın malzeme kullanılmış.

Omega-Seamaster-Aqua-Terra-Worldtimer-3.jpg

Seamaster Aqua Terra Worldtimer gücünü markanın kendi tasarımı ve üretimi olan Caliber Ref. 8939 mekanizmadan alıyor. Master Chronometer sertifikasyonuna sahip mekanizma, 15,000 Gauss’a kadar olan manyetik alanlara dayanabiliyor. (Şu günlerde saati manyetik alandan etkilenmiş birisi olarak söylüyorum, bu değer düşündüğünüzden daha önemli.) Aqua Terra WorldTimer, diğer Omega modellerinde olduğu gibi Federal Institute of Metrology METAS tarafından test ediliyor. Safir kristal cama sahip arka kapak sayesinde otomatik kurgulu mekanizmanın 18K altın rotoru ve balans köprüsü görünebiliyor.

Omega-Seamaster-Aqua-Terra-Worldtimer-2.jpg

Saatin üzerinde kahverengi timsah derisi kordon ve platin-altın kombinasyonlu katlanır toka yer alıyor.

Modele özel tasarlanmış ahşap bir kutu içerisinde sunulan Omega Seamaster Aqua Terra Worldtimer yalnızca 87 adet ile limitli üretiliyor. Aralık 2017 itibari ile Omega satış noktalarında olacak modelin ABD liste fiyatı $48,600 olarak belirtiliyor.

Omega-Seamaster-Aqua-Terra-Worldtimer-5.jpg

Benzer İncelemeler