alexa 7900V/110A-B334 | Overseas | Vacheron Constantin | Dual Time | Sihh 2018 | Horobox
Horobox

Dk. Okuma Süresi

Vacheron Constantin Overseas Dual Time Ref. 7900V/110A-B334

LogoVacheronConstantin-01-400x333.jpg

Yeni tanıttığı FiftySix Koleksiyonu ile giriş seviye fiyat baremini ciddi şekilde aşağı çeken Vacheron Constantin, sportif ürün grubu Overseas Koleksiyonu bünyesine geçtiğimiz yılın sonlarına doğru dahil olan Dual Time modeli ile sayfalarımıza konuk oldu.

İsviçre Saat Endüstrisi’nin duayen markaları arasında yer alan Vacheron Constantin, ağırlıklı olarak klasik tarzda tasarlanmış ve geleneksel saatçilikte sıkça rastlanan komplikasyonlarla donatılmış modelleri ile tanınan bir isim. Markanın bu genel duruşu ile pek de örtüşmeyen Overseas Koleksiyonu ise günümüz trendlerine uygun, modern ve sportif unsurları bünyesinde toplayan farklı bir ürün grubu.

7900v110a-b334-Vacheron-Constantin-Overseas-Dual-Time-Sihh-2018-7.jpg

Kullanılabilirlik konusunda klasik komplikasyonlara göre çok daha rahat ve versatil bir yapı sunan Luxury Sports Watch (Lüks Spor Saat) segmenti, özellikle son yıllarda her zaman olduğundan daha da popüler hale geldi. Genel itibarıyla Rolex’in tekelinde gibi duran bu segmentin içerisinde Patek Philippe Nautilus ve Audemars Piguet Royal Oak gibi ikonik isimlerin yanı sıra, yenilenmiş yüzleriyle tekrar saatseverlerin beğenisine sunulan Girard-Perregaux Laureato ve Piaget Polo S gibi modeller de yer alıyor.

Bu segmentin önemli temsilcileri arasında yer alan Overseas Koleksiyonu, 2015 senesinde kapsamlı bir renovasyon geçirmişti. Görece uygun fiyatlı giriş modelleri dahil Vacheron Constantin standartlarından ödün vermeden günlük kullanıma uygun, modern ve sportif modellere yer veren koleksiyona eklenen en son versiyonlardan biri olan Dual Time modelini sizler için mercek altına aldık.

7900v110a-b334-Vacheron-Constantin-Overseas-Dual-Time-Sihh-2018-1.jpg

Koleksiyonda 18K pembe altın ve paslanmaz çelik olmak üzere iki materyal seçeneği yer alıyor. Bizim inceleme için seçtiğimiz model paslanmaz çelik versiyon.

7900v110a-b334-Vacheron-Constantin-Overseas-Dual-Time-Sihh-2018-Slider-New-O.jpg

Modelin kasası 41mm çapında ve 12.8mm kalınlığında tasarlanmış. Kâğıt üzerinde bakıldığında bu değerler kendini kolda hissettirecek bir saate ait gibi durmuyor olabilir. Ancak -belki de kafamdaki Vacheron Constantin algısından olabilir- Overseas Dual Time’ın bilekte oldukça tok durduğunu söyleyebilirim. Benzer bir durumu Patek Philippe Nautilus 5980 ile de yaşamıştım.

7900v110a-b334-Vacheron-Constantin-Overseas-Dual-Time-Sihh-2018-2.jpg

Kenarlara doğru köşeli devam eden kalın boynuz formuyla biraz Tonneau tarzını da hatırlatan kasanın her iki yüzünde de çizilmeye dayanıklı safir kristal camlar kullanılmış. Mat yüzeylerin ağırlıklı olduğu kasanın ön yüzünde yer alan ve koleksiyonun sembol detaylarından kabul edilen sabit bezel parlak tasarlanmış. Malta haçı kabartmasıyla süslenen ayar kolunun hemen altında, modele adını veren Dual Time özelliğini ayarlamaya yarayan ikinci bir kol eklenmiş. Kasanın su geçirmezlik seviyesi ise, koleksiyonun sportif özelliğine uygun şekilde, 150 metre olarak ayarlanmış.

7900v110a-b334-Vacheron-Constantin-Overseas-Dual-Time-Sihh-2018-4.jpg

İnceleme için seçtiğimiz versiyonun kadranı, son yılların popüler kadran renklerinden mavi tonunda tasarlanmış. Güneş Işını zemin deseni ile farklı mavi tonlarına bürünen kadranın, saat 6 hizasına tarih fonksiyonunun okunabildiği alt-kadran yerleştirilmiş. Modelin ikinci zaman dilimi gösterme fonksiyonu ise, saat 9 hizasına konumlandırılan çeyrek daire formundaki AM/PM göstergesi ve merkeze yerleştirilmiş GMT kolu ile okunur hale gelmiş. Baton tarzı indeks ve kolların tercih edildiği kadranın dış kısmına, bir de 60 dakika bezeli eklenmiş. Okunabilirlik konusunda gayet başarılı tasarlanan kadranda yer alan indeks ve kollara tatbik edilen Super LumiNOVA fosfor malzemesi ile karanlık ortamlarda da optimal görüş sağlanmış.

7900v110a-b334-Vacheron-Constantin-Overseas-Dual-Time-Sihh-2018-3.jpg

Modelin içerisinde markanın kendi tasarımı ve üretimi olan Caliber 5110 DT görev yapıyor. Markanın diğer tüm mekanizmalarında olduğu gibi Hallmark of Geneva sertifikasyonu taşıyan otomatik mekanizma, 4Hz hızında çalışıyor ve tam kurulumda 60 saatlik güç rezervi sunuyor. Merkez bağlantı noktasında perfore güneş figürü yer alan 22K masif altın rotoruyla dikkat çeken mekanizma, arka kapakta yer alan safir kristal cam bölmeden zevkle izlenebiliyor.

7900v110a-b334-Vacheron-Constantin-Overseas-Dual-Time-Sihh-2018-5.jpg

İncelememize konu modelin üzerinde yine Overseas Koleksiyonu’nun sembol detaylarından biri kabul edilen metal bilezik yer alıyor. Mat ağırlıklı yüzeylerin kullanıldığı paslanmaz çelik bileziğin ucunda ise Vacheron Constantin imzalı katlanır klips görev yapıyor. Modelin kutu seti içerisinde, uç kısmında paslanmaz çelik katlanır klipsin yer aldığı, bir kauçuk bir de deri kordon yer alıyor. Sportif ağırlıklı bir saat olan Vacheron Constantin Overseas Dual Time modelini üç farklı tarzda kullanmanıza imkân veren bu kayış/bilezik alternatifleri, markanın patentli kolay kayış değiştirme sistemi ile destekleniyor.

7900v110a-b334-Vacheron-Constantin-Overseas-Dual-Time-Sihh-2018-6.jpg

Lüks Spor Saat segmentinin en büyük destekçilerinden biri olarak saati çok beğendiğimi söyleyebilirim. Vacheron Constantin Overseas Dual Time, mat ağırlıklı tasarımı, 150 metre su geçirmezlik değeri ve Rolex GMT MasterII’nin tekelini kırmaya aday kullanıcı dostu ikinci zaman dilimi fonksiyonuyla birlikte kesinlikle çok başarılı bir model olmuş. Hallmark of Geneva sertifikalı in-house mekanizması ile klasik Vacheron Constantin standartlarını eksiksiz yerine getiren bu modeli özellikle sık seyahat eden ve hemen her ortamda kullanabilecekleri lüks spor saat arayan herkese şiddetle tavsiye ediyorum. 25.600,00 EUR etiket fiyatı dikkate alındığında alış veriş listesine eminim farklı modeller de girecektir, lakin bunların hiçbirinin Vacheron Constantin olmadığını hatırlamakta fayda var.

Benzer İncelemeler